Kramponlupisagor -

Araştırma: İngiltere Premier Liginde Taktik ve Oyuncu Değişikliklerin Önemi

S Ayaz B
S Ayaz B
  • 01.06.2016

Bu sezon özellikle Fenerbahçe taraftarından çok duyduğumuz bir cümle var. ”Bu Vitor da geriye düştüğümüz bir tane maçı çeviremedi be!” Taraftar haklı mı, haksız mı diye düşünürken güzel bir yazı gözüme çarptı ve Türkçe’ye çevirerek paylaşmak istedim.

 

Premier League’in taktisyen yazarlarından eski futbolcu Adrian Clarke, 2015-2016 sezonunda kulüp menajerlerinin maç sırasında yaptıkları hamleler ve oyuncu değişiklikleri ile takımlarına ne kadar fayda sağladıklarına dair bir araştırmada bulunup, menajerlerin oynattıkları taktik formasyon ve oyuncularına şans verdikleri dakikalar baz alındığında Clarke menajerlerin kulübelerine ne kadar güvendiğini sorgulamış.

 

 

Dinamik Karar-Mekanizması:
Her teknik adamın oyuncu değişiklikleri için kafasında oluşturmuş olduğu bir sistem ve alışkanlıkları vardır. Teknik adamların stillerine göre doğru ya da yanlış demek haksızlık olabilir fakat bazı menajerlerin doğru değişiklikler ile diğer menajerlere nazaran çok daha iyi işler yapıp puanlar kazandığını söyleyebiliriz. 

 

 

Leicester City menajeri Ranieri, Southampton patronu Koeman ve West Ham United’ın başarılı hocası Slaven Bilic bu sezon maç içerisinde yaptıkları cesur hamleler ile takımlarına büyük pozitif etkilerde bulunup alkışı hakettiler. 

 

 

2015 – 2016 sezonu boyunca bir çok oyuncu değişikliği bu takımlara puanlar kazandırdı. Örneğin Leicester City’nin kader maçlarından biri olan Norwich deplasmanında Ranieri’nin Ulloa hamlesi 3 puanın alınmasının en büyük etkeniydi. 

 

 

Lakin, sezonun değişiklikler konusunda en radikal adamı Crystal Palace menajeri Alan Pardew denebilir. Pardew ve Bournemouth menajeri Eddie Howe diğer menajerlerin aksine A planlarına pek sadık kalmayan isimler. Alan Pardew ligde oynadıkları 38 maçın tam 20 tanesinde devre arasında oyuncu değişikliği hakkını kullanmış. Onu 14 devre arası değişikliği ile Eddie Howe takip etmiş. 

 

 

Çok şaşırtmayacak şekilde fazla risk almayan, çıkardıkları 11 lere sadık kalmayı tercih eden ve saha içinde de çok fazla taktiksel değişikliğe gitmekten kaçınan Tottenham menajeri Pochettino ve Arsenal menajeri Arsene Wenger devre arasında en az değişiklik yapan menajerler olmuş. Her ne kadar kamuoyu Arsene Wenger’i ve Pochettino’yu maç içi müdahalelerinde geç kalmak ile suçlasalar da iki Kuzey Londra takımının da ligi ilk 4 sırada tamamlamış olmaları onların haklılığını göz önüne seriyor olabilir. 

 

 

Geri Dönüşün Kralları:

 

Devre arasını mağlup kapatan takımların geri dönmeleri futbol sahalarında izlemesi en keyifli anlardan biri olsa da maalesef çok fazla gördüğümüz bir olay değil. Örneğin 2014-2015 sezonunda Premier League de oynanan 380 müsabakada sadece 17 geri dönüş gerçekleşmiş. Bu geri dönüşler gerçekleştiğinde oyuncuların kuvveti, güçlü karakterleri baş tacı edilir, teknik adamın ise motivasyon becerisi ve yaptığı müdahaleler alkışlanır. Dolayısıyla bu sezon Ranieri, Pochettino ve Slaven Biliç’in en başarılı teknik adamları olarak görülmesi pek anormal bir durum değil.

 

 

Ranieri’nin Leicester’ı ilk yarısını geride kapattığı 6 maçın 2 sini kazanmayı, 3 tanesini berabere bitirmeyi başarmış ve sadece 1 tanesinden puan alamamış.
Pochettino’nun Tottenham’ı ilk yarısını geride kapattığı 7 maçın 2 sini kazanmış, 2 sini berabere bitirmiş, 3 tanesini kaybetmiş.
Biliç’in West Ham’ı ise çok şaşırtıcı bir şekilde ilk yarısını geride kapattığı 12 maçın 3 ünü kazanmış, 2 sini berabere bitirmiş. Her ne kadar 7 sini kaybetmiş dahi olsa bence başarılı.

 

 

Bu işin tabii bir de diğer tarafı var. Devre arasını geride kapatan takımlardan en kötü performansa sahip olanlar Bournemouth, Watford, Norwich, Manchester United ve Manchester City.

 

 

Örneğin Manchester United devre arasını geride kapattığı 4 müsabakayı da kaybetmiş. Tek bir puan bile alamamış.
Manchester City de ise durum çok daha beter. Devre arasını geride kapattığı 8 müsabakadan da tek puan dahi alamamış.

 

 

Sonuç olarak; Manchester United, Manchester City ve Watford’un menajerleri sene sonunda değişti. Bunu baz alırsak Fenerbahçe taraftarının da geriye düştüğü tek bir maçı bile kazanamamış Vitor Pereira’yı istememesi anormal mi? Bence değil.

 

 

@elpolloloco31

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Görkem dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık .

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım