Kramponlupisagor -

2016 AVRUPA ŞAMPİYONASI F GRUBU ÖN-ANALİZİ VE DEĞERLENDİRMESİ

SalihCakman
SalihCakman
  • 07.06.2016

Grup F

GRUPF

 

 

 

Aslında bakıcak olursak,A grubu ile beraber,bir-iki maç harici,oynanacak maçları sadece maç oynayan ülkelerin vatandaşları izleyecek.Pekte iç açıcı bir grup değil anlayacağınız.Zira,Portekiz şanslı kura çekme geleneğini sürdürdü ve kendini en kolay gruplardan birine atmış durumda.Uzaktan bakıldığında,Portekizin lider olup,diğer takımların kıyasıya ikinci ve en iyi üçüncüler arasına girmek için çabalayacağını görebilirsiniz ama,yakınlaştığınızda,Avusturya ve İzlanda’nın inanılmaz bir sezon geçirdiğini göreceksiniz.Portekiz eğer şimdiden sıkı tutmazsa işleri,onlar işi kavrayana kadar,Macaristan ile beraber en iyi üçüncülüğü kovalıyor bile olabilirler.Beklenen olursa,güzel bir ikincilik mücadelesi,beklenen olmazsa,turnuva geleneği olan bir süpriz aday çıkarsa,işte o zaman tadından yenmeyecek kadar belirsizliklerle ve sonuçlarla dolu bir grup.Benim görüşüm,Portekiz ve İzlanda’nın süprizlere mahal vermeyerek grubu ilk 2 sırada bitirecekleri.

 

 

 

 

345263.jpg

Avusturya

İstatiksel olarak baktığımızda,Avusturya’nın bu grupta çok fazlasıyla etkin rol oynacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.Lakin, Sir Alexander Chapman “Alex” Ferguson’unda dediği gibi, “istatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez.”EURO-2016 elemelerinde 10 maçta,9 galibiyet ve 1 mağlubiyet,istatiksel olarak mükemmelinde üstü denilebilir Avusturya için ama tabiiki,hangi takımlarla oynadığına bakmazsak ;

 

Bu deli saçması niteliğindeki kolay gruptan,9 G 1 M çıkarmak,çokta büyük bir başarı sayılmaz Avusturya adına.Avusturya ilk kez -hakkıyla- Avrupa Şampiyonası’nda kendine yer buldu.2008’deki katılımı,ev sahibi olmasından dolayı otomatik olarak gerçekleşmişti.22 gol atıp,kalelerinde sadece 5 gol görmeleri,sadece bir istatistik.Fazlası değil.Zira,gruptaki elle tutulur tek forvet,Zlatan Ibrahimovic’ti ve maçlar onun pek fit ve mental olarak hazır olduğu dönemlerde değildi.5 golün bir tanesi ona ait.Nasıl 5 gol yemeleri bir göz yanılması ise,22 gol atmalarıda en az 5 gol yemeleri kadar göz yanıltıcak bir istatistiktir.Gruptaki ülkelerin kalecilerinin çoğu gerçek hayatında “kasap,bakkal,garson” olduğunu var sayarsak,22 gol atmak epey,epey göz yanıltır.Kadro zenginliği olarak,ortalamanın üstünde diyebiliriz Avusturya için.27 yaş ortalaması,yapılanmanın yavaş olduğunu düşünürsek gelecekte Avusturya için büyük bir problem olacaktır lakin EURO2016’da bu sorun akıllarına bile gelmeyecektir.%62.5’i Almanyada top koşturan bu kadronun,fiziksel olarak baskın olacağından şüphe yok.%16.5 luk bir dilim ise,Premier League çıkışlı ve orada oynuyorlar.Aslında kadrodaki çoğu futbolcu,gençlik zamanlarında parlamya yapmaya çok yaklaşmış ama başaramamış isimlerden oluşuyor.Bu,teknik direktörün kullanımına göre büyük bir dezavantaj veya büyük bir avantaj olabilir. Teknik direktörleri,Marcel Koller,teknik direktörlük kariyerinde ilk defa bu denli büyük bir  turnuvaya katılıyor. Oyuncu olarak Euro 1996’da İsviçre formasını iki maçta giymişti.Parlama yapabilecek veya oyun mantalitesini sahaya yansıtıp izleyenleri şaşkına uğratabilcek bir kurgusu yok açıkçası.Hep birlikte,Avusturya’nın sadece beklenileni mi yapacağını yoksa bir süpriz mi yapacağını göreceğiz.

Tahmini Sıralamam:İkinci.

 

 

 

 

 

 

MACARISTAN

Macaristan Kadrosu

Macaristan Kadrosu

Grubun tartışmasız olarak,en zayıf takımı. Üçüncü defa Avrupa Şampiyonası’nda oynayacak olan Macaristan, 1972’den bu yana ilk defa turnuvaya katılacak. Macaristan’ın büyük bir turnuvadaki en iyi sonucu 1938 ve 1954’teki ikincilikler olmuştu. Euro 2016, Macaristan’ın 1986 Dünya Kupası’ndan bu yana katıldığı ilk uluslararası turnuva.Elemelerde,12 maç,6 galibiyet,4 beraberlik,2 mağlubiyet.

 

 

macaristanfutbol

 

 

Bu vasat gruptan 3.olarak çıkmış olamaları mı yoksa Faroe adaları ve Yunanistan’dan toplam 4 maçta 5 gol yemiş olmalarımı bu takımı daha iyi özetler,orası size kalmış.Ayrıca,eleme grubundaki ilk 2 takımı 4 maçya hiç yenememesi de büyük bir eksi.Ümidini kaybetmiş takımlardan alınan puanlarla üçüncü olmayı hakeden Macaristan, Euro 2016’ya katılma hakkı kazanan takımlar arasında en düşük gol averajına sahip olan takımdı (+2, play-off’lar hariç). Kadrolarındaki en değerli isim,Bursaspor’dan tanıyacağımız Balazs Dzsudzsak. Balazs Dzsudzsak aynı zamanda EURO 2016 elemelerinde en fazla orta yapan futbolcu durumunda.Kadronun toplam değerinin sadece 28.5 M € olduğunu ve kadro yaş ortalamasının 28 olduğunu söylemek,durumu özetliyor gibi.Lakin Macaristan,EURO 2016’ya katılmak için son eşleşme olan Macaristan-Norveç maçında,hata yapmadı.Kendi evinde ve deplasmanda yenerek,kendilerini F grubuna attılar.Ayrıca,Avusturya teknik direktörü gibi,Macaristan teknik direktörü Alman teknik direktör Bernd Storck, kariyerinde ilk defa bir uluslararası turnuvaya katılıyor.2015 Temmuz’da bu göreve gelen Storck, ondan önce 2008-2010 arasında Kazakistan’ı çalıştırmıştı.Macaristanın benim görüşümce hedefi,gruptaki kendin emin takımlara çelme atmaktır.Tahmini Sıralamam:Dördüncü.

 

 

 

 

 

İZLANDA

İzlanda Kadrosu

İzlanda Kadrosu

Kalp kırıcı,onur zedeleyici,dinamik enfes bir supriz takımı.Şüphesiz ki,eleme gruplarında Türkiye ile aynı grupta olduğunu öğrendiğimizde,içeride ve deplasmanda rahatça yeneceğimizi düşündük.İzlanda,kendi evinde 3-0 gibi ezici bir skorla,daha enteresanı 3-0’dan çok daha ezici bir oyunla Türkiye’yi mağlup etti.Zaten Türkiye’deki son maçta da 89’ da attığımız frikik golü bizi galibiyete ve en iyi üçüncülüğe taşıdı.Oynadıkları olağan üstü takım oyunundan ziyade,her oyuncunun her milli maçta kariyer maçını oynaması,Hollanda’yı hem içerde hemde dışarıda yenmesine ve dolaylı olarak turnuva dışı bırakmasında büyük bir etken.

 

 

 

izlanda

 

 

 

 

Attığı 17 gole karşın,yediği 6 gol bu takımın defans oyununda iyi olduğunun göstegesi.6 golün 3 tanesini grubu birinci olarak tamamlayan Çek Cumhuriyeti’nden geri kalan 3 golüde gruptan çıkmayı garantiledikten sonra yemeleri,bu takımın hafife alınmayacağına bir işaret.Soracak olursanız,İzlanda Milli Takımı kimdir,nedir ? İzlanda tarihinde ilk defa büyük bir turnuvaya katılıyor.Sadece bir turnuvalık parlayan yıldız ülkelerden bir farkı yoktur,ama unutulmaması gerekir ki,turnuvaların kaderini bu tür tek turnuvalık parlayan ülkeler belirler,ve İzlanda da bunlardan biri. İzlanda’nın son 11 hazırlık maçının 11’inde karşılıklı goller oldu.Golcü bir takım ve defans olarak iyi rakiplere geçit vermeyen bir takım. İzlanda, İrlanda Cumhuriyeti’nin ardından Euro 2016’ya katılmayı başaran en yaşlı ikinci takım: Elemelerdeki yaş ortalaması 28 yaş, sekiz aydı.Yaşlı takım olmasının yanı sıra,içinde pek de yıldız bir isim barındırmayan bir kadroya sahipler.Takımın en değerlisi,ortalama 9 m € değerinde Swensea’li ortasaha Gylfi Sigurdsson.Teknik direktörü Lars Lagerbäck, yedinci defa majör bir turnuvaya katılıyor. İsveç’in başında Tommy Söderberg ile birlikte Euro 2000, 2002 Dünya Kupası ve Euro 2004’e katıldıktan sonra 2006 Dünya Kupası ve Euro 2008’e tek patron olarak geldi. Ayrıca 2010 Dünya Kupası’nda Nijerya’nın başında katılmıştı.Tecrübeli bir coach ve azimli bir takımın neler yapıp yapamayacağını göreceğiz.

Tahmini Sıralamam:En iyi üçüncü.

 

 

 

 

 

 

PORTEKİZ

Portekiz Kadrosu

Portekiz Kadrosu

Tartışmasız favori.Şanslı bir kura çeken,grup aşamasına kadar dostluk maçlarının bir kaç tık üstünde ısınma maçları yapacak olan takım. Portekiz, yedinci defa Avrupa Şampiyonası’na katılıyor. Katıldıkları altı turnuvanın dördünde yarı finale çıktılar.

 

 

portugual

 

 

 

Görmüş olduğunuz,dostluk maçı tadından hallice olan gruptan rahatlıkla çıktılar.İlk maçlarında turnuvanın bir diğer geçici yıldız ülkelerinden Arnavutluk’un duvarına sertçe çarpsalar da,daha sonraki hiçbir maçta puan kaybetmediler.8 maçta 5 gol atan ve kendini ülke turnuvaları bazında kanıtlamasının artık son aşamalarına gelen Cristiano Ronaldo,şüphesiz ki Portekiz’in en büyük kozu. Cristiano Ronaldo, elemelerde Portekiz’in attığı 11 golün beşini kaydetti.Avrupa Şampiyonası tarihinde Cristiano Ronaldo’dan (14) daha fazla maça çıkan iki oyuncu var: Lilian Thuram ve Edwin van der Sar (16).

Ve aynı zamanda, Avrupa Şampiyonası’nda en fazla maça çıkan oyuncu olmanın yanı sıra bir başka rekoru da Fransa’da kırabilir. Ronaldo (ve Zlatan Ibrahimovic) bu turnuvada gol atması halinde dört Avrupa Şampiyonası’nda gol atan ilk oyuncu olabilir.Bu bilgileri göz önüne alırsak ve Cristiano Ronaldo bu turnuvada büyük bir gol yüzdesine ulaşabilir.İlk maç hariç Portekiz,gol yediği tüm maçları puan kaybetmeyerek kazandı.Gol yediği zaman,daha fazlasını atan bir takım.Attığı 11 gole karşılık,sadece 5 gol yemiş.Yaş ortalaması diğer takımlar gibi yaşlı (28) olmasına karşın,takımdaki çoğu kişinin formda olması yaşlı takım dezavantajını kırıyor.Portekiz’e dair grup maçları olarak yorumlanması gereken pek bir şeyi yok,zira bence Portekiz scoutları bile bu maçları bir ısınma maçı olarak görüyorlardır.Hasarsız,maksimum 4-5 puan kayıpla grubu lider tamamlarlar.

Tahmini Sıralamam:Birinci.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım