Kramponlupisagor -

MAÇ ÖNÜ ANALİZİ : PORTEKİZ – HIRVATİSTAN

Uğur Sever
Uğur Sever
  • 24.06.2016
  1. Sıcak yaz günlerinin şüphesiz ki en büyük ilacı oldu Euro 2016 biz futbolseverler için. Grup aşaması sona erdi ve bana kalırsa futbol adına gayet güzel oyunlar sergiledik. Turnuva belki de grup statüsündeki karmaşadan dolayı bir çok hikayeye de şimdiden ev sahipliği yaptı. Fakat artık hikayeler diğer maçlarla değil direk 90, belki 120 belki de devamındaki penaltı atışları ile yazılacak. O gece hikayeler sona erecek ve yeni hikayeler için umut dolu bekleyiş başlayacak.

 

Portekiz ve Hırvatistan’da son 16’da birbirlerinin hikayelerini sona erdirmek için kozlarını paylaşacaklar. Portekiz turnuvanın güçlü takımlarından birisi fakat karşılarında grup aşamasında onlardan daha iyi ve diri bir görüntü çizen Hırvatlar var.

 

 

CltOM_GWQAEInY_

 

 

Öncelikle naçizane fikrimi belirteyim. Bu turun üstündeki takım finale kalacak. Bu benim için bi tahmin. Fakat futbol 90, 120 belki ötesindeki penaltı atışlarıyla beraber birer hikaye. İsviçre, Polonya, Galler, Kuzey İrlanda, Macaristan ve Belçika bu iki takımın olası final yolu engelleri bu arada. Almanya yok, İtalya yok, İspanya yok, Fransa yok, İngiltere yok. Eğer bu iki takım için hedef büyük hikayeyi yazmaksa önce ilk 90’ı yani birbirlerini aşmaları gerekiyor.

 

 

PORTEKİZ

 

Portekiz grupta 4 attı 4 yedi. 3 kez berabere kalarak cebe koyduğu 3 puanla üst tura yükseldi. Maçların tamamında üstün olan, galibiyeti arayan taraftı.(Tur garantilendikten sonraki Macaristan maçının son 15 dakikası hariç)

 

 

Clk05hEWkAA-hdc

 

 

Portekiz ilk maçta İzlanda karşısında %72.2 ile, ikinci maçta Avusturya karşısında %59.9 ile topla oynarken son maçta da yine rakibine üstünlük kurdu ve topla %63.1 ile oynadı. Maçların genelinde sağ kanadı atak yapmak için denediler. (%57.5) Tam 49 kez kaleye şut attılar bu alanda da liderler.

 

HIRVATİSTAN

Hırvatlar ise bizim grubumuzu 7 puanla lider bitirirken 5 gol atıp 3 gol yediler. Bir tek Türkiye’ye karşı kalelerini gole kapattılar. Gerçi o maç için kaleyi gole kapattılar demek bile iyimser bir yaklaşım. O maç Millilerimiz’e göz açtırmayan bir Hırvat takımı sahadaydı.

 

Hırvatistan takımı büyük bir sürprize imza attı aslında grupta. Büyük bir görüş onların bu grubu 2. sırada bitireceği üzerineydi ama çok bahsettik ya 90 dakikalık hikayelerden.. onlar hikayenin sonunu lider tamamladılar ve İspanya’ya Avrupa Şampiyonası’nda hem aylar sonra gol atıp hem de yenilgiyi tattırdılar.

 

 

ClgWHPEUkAEFaTv

 

 

İspanya maçındaki rotasyon dışında(Modric-Rog ve Mandzukic-Kalinic) sabit bir 11’leri var ve buna sadık kalacaklarını düşünüyorum. Barcelona ve Real Madridli iki orta saha yıldızıyla öncelikli hedefleri direnci kazanmak olacaktır ki ben özellikle Modric ve Badelj ikilisinin Moutinho ve Mario’ya göz açtırmayacağı kanısındayım.

 

QUARESME ETKİSİ

 

Quaresma takımı için belki en büyük taş değil fakat sahada olduğu anlarda domino etkisi yarattığı kesin. İlk ve son maçta oyuna sonradan dahil oldu(76 ve 61. Dakika) ikinci grup maçında ise 71. dakikada kenara geldi. Bu maçta Quaresma’nın ilk 11 başlayabileceği kanısındayım. Çünkü Hırvatlar özellikle sağ kanatta oldukça etkililer. Srna o kanadı bindirmeleriyle süpürebilir ki bu kez karşısında Guerreriro gibi bir isim olacak. Sol kanatta kullanılacak bir Q7 belki risk ama Srna’nın boşluklarını da oldukça iyi dolduracaktır.

 

 

ClklDP5WEAA5vKf

 

 

Portekizli hoca Fernando Santos da biliyor ki Hırvatlara karşı orta alandan gelecek bir pozisyon beklentisi yüksek oranda bir hayal. Kanatlar Portekizler’i finale yaklaştıran organizasyonların başında gelecektir.

 

Ronaldo’ya da bir paragraf açalım. Arka arkaya 4 Avrupa Şampiyonası’nda gol atan ilk ve tek futbolcu. Üzerindeki baskıyı attı. Takımın lideri ama lider gibi oynamıyor. Aynı anda devam eden Copa America’da fırtınalar estiren rakibi Messi ise bir lider gibi taşıyor Arjantin’i. Burada yapacağı bir liderlik ABD’de bulunan rakibine bir beraberlik golü anlamı taşıyabilir.

 

FAVORİ?

 

Bu tip şampiyonalarda favori belirlemek oldukça zor özellikle de maç bazında. Hırvatlar orta sahayı ele geçirecektir. Portekiz ise kanatlardan geliştireceği ataklarla ileri uçtaki yetenekli bitiricileri Ronaldo ve Nani’ye duacı olacaklar. Düğümü belirleyecek nokta Srna’nın olduğu kanatta oynayacak oyuncu bana kalırsa. O kanatta ilk 11 oynayacak bir Quaresma maçın kaderi olabilir. Ama Portekizli hoca Quaresma’yı kenarda oturtur bir de üstüne 11’e eğer Moutinho, Gomes, William Carvalho ve Joao Mario orta sahasını inşa ederse Hırvatlar için galibiyet ve çeyrek final yakın gibi duruyor.

 

 

Ümit Celep @Celepzade

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım