Kramponlupisagor -

Oguzhan Oguz ile Monaco Maçı Öncesi Fenerbahçe’yi Değerlendirdik

Oguzhan Oguz ile Monaco Maçı Öncesi Fenerbahçe’yi Değerlendirdik
  • 24.07.2016

Oğuzhan Oğuz (@oguzhann10) ve Süleyman Berk (@elpolloloco31) ile Fenerbahçe’nin sezon önü hazırlık maçlarına ve Fenerbahçe  – Monaco eşleşmesine dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

 

 

Süleyman Berk : Oğuzhan tekrardan hoş geldin. Birkaç gün içerisinde düzenli olarak elendiğimiz Şampiyonlar Ligi ön elem turunda Monaco’ya karşı sahaya çıkacağız.

Geçen sene beklentileri karşılayamayan bir Fenerbahçe vardı. Vitor Pereira’nın çıkardığı kadrolar, maç içerisinde yaptığı yetersiz hamleler ve oyuncu değişiklikleri, oynattığı sistem ve kadronun yetersizliği ön plandaydı. Taraftar koca bir sezon boyunca bunları konuştu, tartıştı.  Tarihin en pahalı Fenerbahçe kadrosu sınıfta kaldı.

Taraftarın %95’inin düşüncesi Vitor Pereira ile yola kesinlikle devam edilmeyeceği yönündeydi ama Aziz Yıldırım çoğunluğu şaşırtarak Pereira ile yola devam kararı aldı. Şu ana kadar geçtiğimiz sezon kadroda bulunan birkaç as oyuncu ve fazla verim alınamayan toplamda 12 oyuncuyla yollar ayrıldı, bunların yerlerine de genelde takımın savunma bölgesine yönelik transferler yapıldı. Öncelikle kısaca geçtiğimiz sezonu, Vitor Pereira ile devam kararını, yolları ayırdığımız oyuncuları ve yeni transferleri değerlendirmeni rica edeceğim.

 

Oğuzhan Oğuz : Fenerbahçe kabuk değiştirmektense aynı teknik adamla farklı bir anlayış benimseyecek. Teknik direktör ile devam kararını açıkçası geçtiğimiz sezona bakacak olursak yadırgıyorum, zira ilk yarının son 7-8 haftası dışında olumlu adledebileceğimiz fazla nokta yoktu. Hücum setleri gelişmemiş, savunma planı tek temel üstüne kurulu, oyuncu tercihleri de istenen oyunla zerre örtüşmeyen bir olay.

Fenerbahçe’de aslında yolların ayrıldığı oyuncular arasında üçünün önemi çok kritikti. Caner, Nani ve Gökhan. Gökhan’ın pozisyonunda van der Wiel ile dripling ile top çıkarma, geriden topa yön verebilme gibi Gökhan’dan ötürü eksilen özellikler tamamlanmış gibi. Ancak ne Caner’in toplu çıkışları, ortaları ve ters topları, ne de Nani’nin hücumdaki üretkenliği, birebiri, bitiriciliği şu an tamamlanmış değil. Sol bek pozisyonunu farklı doldurma kararı alan Fenerbahçe yeni transferlerinde şu ana dek (Skrtel’e ödendiği söylenen yüksek bonservis dışında) pek hata yapmasa da esas elzem olan transferleri hala yapmış değil. Kenar rotasyonuna net bir takviyenin yanı sıra orta alanda ofansif nitelikleri ağır basan bir futbolcunun takviyesi bu takımın en azından malzeme bakımından iyi duruma gelmesini sağlayacaktır.

 

 

 

Süleyman Berk :  Takımın hazırlık maçlarına göz atabildiysen şu ana kadar görebildiğin olumlu bir değişiklik var mı? İzlediğim kadarıyla Vitor Pereira’nın şu ana kadar 3-5-2 dizilişini denediğini görüyoruz. Şahsi kanaatime göre eldeki kadro bu sistemi oynamaya müsait ama böyle sistem değişiklikleri zaman gerektiren ve maç oynaya oynaya alışabilen sistemlerdir. Fenerbahçe sence bu geçişi başarabilecek mi? Başaracaksa bunu nasıl ve ne zaman gerçekleştirebilir? Yoksa başarısız olup Christoph Daum döneminden beri oynadığı sisteme geri mi döner?

 

Oğuzhan Oğuz : Fenerbahçe’de değişmesi gereken şey sistem değildi, anlayıştı. Ve anlayışın altını dolduracak bir oyuncu grubunu seçmekti gereken. Salih ve Ozan’ın kadroya dahiliyeti ile bu anlamda direkt futbolu daha iyi oynayabilen, kilit pas da yapabilen oyuncu kazandı takım ve hücum akışkanlığına yansıdı bu. Lakin üç stoperle oynamak, özellikle de Türkiye Ligi’nde kesici orta alan oyuncusundan vazgeçmeyi bir lüks değil, şart haline getirir. Zira topun gerisinde duracak fix 4 futbolcu, takımın hücumda çoğalamaması ve dolayısıyla da rakibi bozamaması anlamını taşır. Üç stoperli formül başarılı olabilecek bir formül ancak burada da orta alanındaki en defansif oyuncu maksimum Ozan Tufan olmalı ki Türkiye Ligi’nde hüküm sürebilesin. Sparta Prag maçında tekrardan Souza’ya dönmesi bu bağlamda endişe verici, zira üç stoperin önünde bir kesici ile Fenerbahçe, ilk hazırlık maçlarında yakaladığı hücum performansının çok altında kaldı. Keza aynı şekilde stoperlerin arasındaki dağılım da sıkıntılıydı, Kjaer özellikle yeni tanımında zorlanıyor.

Kısacası, bu sorunlar halledilmedikçe Fenerbahçe’yi benzer şartlarda zor bir sezon bekliyor. Sayılar çok fark etmeden açıkçası önce hücuma çıkış süresi ve kişi sayısına odaklanılmalı, özellikle de yerel başarı için.

 

 

 

 

Süleyman Berk : Monaco benim çok fazla takip ettiğim bir takım değil. Geçtiğimiz sezon yatırımlarını yavaşlatmışlardı fakat bu sene transfer dönemini oldukça verimli geçirdiler. Birçok yetenekli futbolcuları var ve teknik direktör Leonardo Jardim uzun senedir takımın başında. Şüphesiz ki Fenerbahçe’nin işi çok zor ve favori olmadığı bir maç oynanacak. Monaco hakkındaki yorumlarını, Fenerbahçe’nin nasıl oynaması gerektiğini ve tur şansına dair tahminin nedir?

 

Oğuzhan Oğuz : Monaco da yeni bir takım. Santrfora yapılan Falcao-Germain ikilisi, geçtiğimiz yıllarda denemedikleri bir ikili. Falcao performansıyla yeni bir transfer gibi ancak henüz resmi maçta görmedik, erkencilik olur bu şekilde konuşmak. Savunma hattı Jemerson, Glik gibi hamlelerle komple değişti gibi bir şey, ve Fabinho’yu satmaları da söz konusu. Jardim 4-4-2’yle oynayacağız gibi bir beyanda bulundu ki geçtiğimiz yılları yanılmıyorsam hep 4-3-3 kurgusuyla geçtiler. Dirar ofansif bir kanat oyuncusu, ters kanattaki oyuncu da ofansif olursa Fenerbahçe için orta alan üstünlüğünü almak doğru tertiple mümkün olacaktır.

Eleme maçları lig maçlarından farklıdır. Ligde 0-0 karın doyurmaz ancak elemede doyurur, en azından sonu penaltılar olur. Düşük tempoda, hatta mümkünse biraz daha tuzak kuracak şekilde geride bekleyip rakibin henüz uyumsuz olan geri dörtlüsünü açık alanda vurmak maçın anahtarlarından olabilir. Tabii bunun için Fenerbahçe’nin geçen sezon hiç yapmadığı bir şeyi yapması, yani geriden çabuk çıkması lazım. Neustadter gibi topla çabuk ve etkileyici bir pasörün geriden oyuna yön vermesi kritik olacak, keza aynı şekilde Salih ve Ozan’ın da hücuma çıkışlarda çok aktif rol alması gerekecek. İç sahada gol yemeden alınacak herhangi bir skor Fenerbahçe’yi avantajlı kılacaktır, bu yüzden olabildiğince dengede götürmek gerekiyor.

 

 

 

Süleyman Berk : Yazının başında belirttiğim gibi şu ana kadar yapılan Skrtel, Wiel, Neustader, İsmail Köybaşı gibi takviyelerin hep defans yönelik olduğunu görüyoruz. Salih Uçan’ın takımın yaratıcılık eksikliğini bir nebze giderebileceğini düşünsek de maç eksiği olduğu aşikar. Ortada bir tek Aatıf hamlesi ve kiradan geriye dönen Emenike var.

Fenerbahçe’nin geçtiğimiz sezon temel problemi bana göre savunma değil hücum bölgesiydi. Takım girdiği pozisyonları gole çeviremiyor, geriye düştüğü maçlarda ise skor avantajını yakalayabilmek için hiçbir şey yapamıyor ve kilitleniyordu. Şu ana kadar hücum bölgesine problemi çözebilecek ‘’net’’ bir transfer yapılmadığını var sayarsak şu anda Fenerbahçe’nin yaptığı hamleleri nasıl değerlendiriyorsun? Yetersiz diyeceğini bildiğim için ne yapılması gerektiğini, eğer takviye yapılmazsa yeni sezonun nasıl geçeceğine dair görüşün nedir?

 

Oğuzhan Oğuz : Fenerbahçe net takviyelere gitmeli artık, yani seviye atlatacak takviyeler. Bunu gerçekleştirmek için bütçe dar ve bu yüzden rotasyonun şişik olduğu ya da ucuz alternatif bulunabilecek pozisyonlardan oyuncu eksiltmek (bonservis karşılığı) akılcı olabilir. Aynı şekil kira yöntemi de mümkün. Takviye yapılmasa yeni sezon tamamen Salih ve Ozan’ın sırtına binecek, ve bu oyuncuların nasıl kullanıldığı ile şekillenecek. Zira orta alanda topu çıkarma sorununu çözebilecek iki oyuncu da bu ikisi.

Fenerbahçe bu sebeple şu ana dek eksik hamle yaptı. Monaco maçında domine eden taraf olma beklentisinin olmaması ‘’rahatlatıcı’’ unsur, ancak Volkan’ın Ocak ayına dek cezalı olması (Avrupa’da) ve Aatıf’ın da Afrika Kupası serüveninin muhtemel olması hem oraya, hem de zaten açık olan orta alan rotasyonuna takviyenin şart olduğunu ortaya koyuyor ki henüz eksik bu bölgeler. Yapılmaz ise iş biraz da şansa ve teknik adam maharetine kalacak gibi, ki ikinci opsiyon geçen yıl Fenerbahçe’nin yüzüne gülmedi pek.

 

 

 

Süleyman Berk : Peki bu iki pozisyona sen olsan ne tür bir hamle düşünürdün?

Oğuzhan Oğuz : Forvetin arkasına skorer bir oyuncu eklemesi şart gibi takımın, ancak bu iki transfer biraz birbiri ile alakalı transferler olacak. Aatıf ve Volkan daha çok birbirinin alternatifi olabilecek, iki skorer olma potansiyeli taşıyan kanat oyuncusu.  Dayanıklılığı yüksek, orta alanı tamamlayabilecek daha defansif kanat rolünde ise şu an bir tek Alper var. Bedava Feghouli’yi kaçırmak biraz da bu yüzden nahoş oldu ancak burada iki opsiyon var. Ya 10 numara yerine daha net, koşan, skor da yapabilen ama temposu yüksek olan bir 8 alma yoluna gideceksiniz. Ki bu durumda kanat rotasyonuna net gol opsiyonu olan, üretebilen, hatta üretkenliği kanada ağırlıklı yıkabileceğiniz bir oyuncu transferi elzem olur. Ancak tercihiniz Hakim Ziyech gibi üst düzey yeteneğe sahip, savunmacı olmayan ancak net gol opsiyonu olan bir 10 numara ise kanat rotasyonuna Alper, hatta eski zamanın Mehmet Topuz’u muadili bir oyuncuyu eklemek mantıklı olabilir.

 

 

Süleyman Berk : Net soru… Fenerbahçe turu sence turu geçebilecek mi?

Oğuzhan Oğuz :  %45-%55 Monaco’yu önde görüyorum fakat bu teraziyi değiştirmek Vitor Pereira’nın elinde. İlk maçta sert takım ve doğru plan teraziyi terse çevirebilir.

 

 

Süleyman Berk : Bu keyifli sohbet için teşekkürler. Transfer dönemi kapandığında 3 büyükleri de değerlendirmek üzere.

 

 

Etiketler: / / /


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım