Kramponlupisagor -

A.Mert Sarıışık yazdı: Monaco-Fenerbahçe Maçı Değerlendirmesi

SalihCakman
SalihCakman
  • 04.08.2016

DEJAVU

Fenerbahçe’nin Monaco ile oynadığı ilk maçın üzerinden bir hafta geçti. Fenerbahçe ilk maçta 2 gol atmasına rağmen girdiği gol pozisyonları cömertçe harcamış ve neredeyse verdiği tek pozisyonda kalesinde golü görmüştü. Fenerbahçe ilk maçta iyi görüntü sergilemişti fakat bundaki aslan payı Monaco’nun kötü oluşuydu. Tek hücum opsiyonu defansın arkasına atılan uzun toplara Emenike’nin koşmasını sağlayıp rakibi hataya zorlamaktı. Nitekim kısmen de olsa bunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz ki 2-1 galip gelmesini başardı ilk maçı.

Gelelim bu maça. Peki bu bir haftada ne değişimişti? Fenerbahçe’nin yine tek hücum opsiyonu arkaya uzun top atıp rakibi hataya zorlamaktı. Fakat Monaco dersine az da olsa çalışmıştı. Az diyorum çünkü Monaco’da gerçekten 2 maçta da çok kötü görüntü çizdi. Yine de kendilerince 2.maçı kazandıracak şifreler belirlemişlerdi. Bu şifreler önde pres ve Emenike’yi kilitlemekti. Önde pres ile Fenerbahçe’nin dengesiz atılan uzun toplarında Emenike’nin kaçmasını engelleyerek topu kendilerine geçirmekte başarılı oldular, bilhassa ilk yarıda. Fenerbahçe’nin ise hiçbir hücum opsiyonunun olmaması sahada ne yaptığı belli olmayan bir takım görüntüsü çizdirdi yine.

Bireysel performanslara bakarsak Ertuğrul maalesef buraların getirdiği ağır sorumluluk altında sıkıntı yaşayıp basit goller yedi. Savunma 3’lüsünde özellikle Skrtel iyi bir görüntü çizdi fakat araya atılan toplarda yine ciddi sıkıntılar yaşadı Fenerbahçe. Kjaer’in sakat sakat oynatılmasının hiçbir mantığı yoktu. Hem alacağın verimi azaltıp belki sakatlık süresini uzatma riskini aldın hem de erkenden bir hamle şansını daha çöpe attın. Kanatlarda Hasan Ali Fenerbahçe kariyerinin en kötü maçlarından birini oynarken, ilk yarı dökülen Wan der Wiel ise 2.yarı hücumda zaman zaman etkili oldu. Maçın bence kilit noktası olan orta saha ise gerçekten dün Fenerbahçe adına çok kötüydü. Ozan Tufan çok kötü bir maç geçirirken Josef sevimli hayalet casper maç içinde sürekli saklanarak oynadı. Salih’in de zaman zaman iyi olduğunu söyleyebiliriz fakat takım arkadaşlarının kötü oyunu onun da somut bişeyler üretmesine engel oldu. İleri 2’li de Fernandao rakip takımı bırakıp vücudunun hantallığıyla kıyasıya bir mücadele verdi. Ayağı emretse vücudu onaylamıyordu. 2 maçta da vasat görüntü çizen Fernandao’nun olumlu bir hareketini söylemek gerçekten zor. Emenike ise takımın yine en iyisi en çok mücadele eden oyuncusuydu ama bu da yetersiz kaldı. Maçın asıl kritik noktasına gelirsek skor 3-1 olduktan sonra bile Fenerbahçe teknik direktörü 3’lü savunmasından ödün vermeyip orta saha çıkarıp orta saha aldı. Geçen sezon sıkça karşılaştığımız manzara yine devam etti. Pereıra risk almayı bir gol atarım olarak değil de bir gol daha yerim olarak görüyor hala. Yine o riski almayıp Fenerbahçe’nin bir baskı kuramadan maçı bitirmesini sağladı.

Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’ne ön eleme turunda veda etti. Etti etmesine ama daha kötüsü çok kötü bir Monaco’ya kaybederek veda etti. 2 maçta da gözle görülür bir futbol oynamayan Monaco’ya Pereıra’nın tıpkı geçen sezon ki gibi sistemsiz plansız futbolu çokça yardım etti. Fenerbahçe taraftarı geçen sezon ki Shaktar maçından çok da farklı bir tablo görmeyip dejavu oldu. Şöyle bir düşünürsek aradan geçen bir senede Pereıra futbol olarak Fenerbahçe’ye ne kattı? Maalesef Fenerbahçe 1 sezon boyunca hiç yol katedemedi.

 

Yazan: Ahmet Mert Sarıışık   Twitter: @mertsariisik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım