Kramponlupisagor -

YENİ KADRO YENİ HEDEFLER

Tufan Karayel
Tufan Karayel
  • 11.08.2016

images

 

Eurocup şampiyonu önümüzdeki hafta sezonu açıyor. Bu sezon Euroleague’de mücadele edecek Galatasaray’da rotasyon büyük ölçüde yenilenirken Sinan Güler, Göksenin Köksal, Ege Arar, Vladimir Micov ve Blake Schilb geçen sezondan devam edecek isimler. Büyük ölçüde tamamlanan 2016/17 sezonu Galatasay kadrosu ‘şimdilik’ şu şekilde:

 

Smith – Sinan – Can

(X) – Diebler – Göksenin

Micov – Schilb

Daye – Thompson – Orhan

Tyus – Krstic – Ege

 

Galatasaray bir yabancı kısa transferi daha yapacak ve sezona 9 yabancıyla başlayacak. Koç Ergin Ataman bu bölge için, kendi skorunu üretebilen üst düzey bir isim istiyor. Yerli rotasyonuna da bir ekleme gelebilir. Ligde sahaya en az 6 yerli oyuncuyla çıkmak gerekiyor ve Galatasaray 5 yerli oyuncuya sahip.Bu kontenjan ya transferle ya da altyapıdan bir oyuncunun A takıma alınmasıyla tamamlanacak.

Oluşturulan takım özellikle hücum anlamında çok şey vaadediyor. Farklı tarzda oyunlar oynayabilecek, hücum çeşitliliği anlamında zengin bir kadro bu. Bunun sebebi ise takımın farklı hücum silahları olan oyunculardan oluşturulması. Delici kısa Russ Smith ve onunla beraber bu görevi üstlenecek Sinan, şutör Diebler, şutunun yanında oyunun her bölgesinde zekasını konuşturan Micov, forvetten pick and roll’ü etkili oynayabilen Schilb, kendi skorunu üretebilen Daye, atletizmiyle çembere hızlı devrilen Tyus, oyunun sıkıştığı anlarda sırtı dönük oyunuyla oyunu açabilen Krstic… Bu oyuncuların yanına birde kendi skorunu üretebilen yabancı bir kısa alınacağını da unutmayalım.

İşin savunma kısmı ise bu kadar parlak gözükmüyor ve bazı soru işaretleri barındırıyor.Hem kısaların bire bir savunmaları çok üst düzeyde değil hem de takımın çember savunmada sıkıntı yaşama ihtimali yüksek. Kısa rotasyonunda Göksenin haricinde çok etkili savunmacısı yok Galatasaray’ın. Sinan konsantrasyon kaybıyla basit hatalar yapabiliyor. Smith ise ilk kez Avrupa deneyimi yaşayacak ve bu sertlikte ortaya koyacağı savunma performansını hep beraber göreceğiz. Zenginleşen uzun rotasyonuyla Micov bu sezon sürelerini 3 numaradan alacak ve muhteşem zekasına rağmen ayak çabukluğunun 3 numara savunmaya yetip yetmeyeceği soru işareti. Schilb ise sürekli konsantrasyon kaybediyor ve iyi bir savunmacı değil. Çember savunma konusunda çok üst düzey bir performans ortaya koydu geçen sezon Lasme. Bu sezon ise kadroda değil.Atletizmi, oyun bilgisi ve Galatasaray’la son derece uyuşan dokusuyla üstüne düşenden fazlasını yaptı. Ana rotasyonda tek 5 numara olması sebebiyle standartın çok üzerinde süreler almasına rağmen gösterdi üstelik bu performansı. Onun dinlenebildiği kısa sürelerde ise pozisyon bilgisi çok üst düzeyde olan Chuck Davis üstlendi bu görevi. Bu sezon oluşturulan kadroda bu tarz bir oyuncu yok. Çember savunma konusunda farklı dezavantajlara sahip Galatasaray uzunları. Tyus atletizmiyle bu işi zaman zaman yapabilir ancak atletizminin yanında pozisyon bilgisi farklı kılıyordu Lasme’yi. Krstic son derece ağır ve ana rolde olmama ihtimali fazla.

3_1

Bireysel olarak hücum ve savunmadan bahsettik.Biraz da büyük resme bakarak Galatasaray’ın avantaj ve dezavantajlarını koyalım ortaya. Olumsuz olabilecek iki durum var. Bir tanesi ligde 6 yabancı oyuncu kadroya girebiliyor ancak kadroda 9 yabancı olacak.Normal sezonda 30 lig ve 30 Euroleague maçı oynanacak.Yani Avrupa basketbolunun en üst düzeyinde mücadele edilecek en az 60 karşılaşma. Zengin bir rotasyon bu açıdan şart ancak 3 oyuncu lig müsabakalarında takımdaki yerini alamayacak. Bu oyuncular değişebilir, sürekli aynı oyuncular kadro dışı kalmak zorunda değil. Ancak süreleri ve saha içi rolleri ayarlamak hiç de kolay değil böyle bir durumda. Buna bağlı olarak bir başka soru işareti de bugüne kadar Koç Ergin Ataman’ın genelde 8-9 kişilik dar diyebileceğimiz rotasyonlarla oynaması ve başarıya bu şekilde ulaşması. Bu sezon ise rotasyon çok daha geniş ve Ergin Ataman’ın ‘coaching’ alışkanlığını değiştirmesi gerekecek.

Tablo tamamen karanlık değil tabiki. Başarıya ulaşmak için çok fazla da avantajı var Galatasaray’ın. Savunmada yaşanabilecek problemlerden bahsettik fakat müthiş bir hücum takımı olmayı vaadediyor takım.Etkili hücum performanslarıyla birçok rakibini dize getirebilir.Alışkanlığının aksine geniş bir rotasyona sahip olsa da Ergin Ataman hep kazanmanın bir yolunu buluyor. Bu kez başka formüllerle de olsa bu yolu bulmak için çalışacak ve takımı başarıya götürecektir.En büyük avantaj ise Abdi İpeçi’de Galatasaray taraftarının oluşturduğu atmosfer.Basketbol terimleriyle açıklayamayacağınız işler olabiliyor orada.Bu sezonda hücum temelli takım orada oluşan kültürle birleşerek emin adımlarla gidecektir hedefe doğru.

Adınız Galatasaray’sa başınızda da Ergin Ataman varsa şampiyonluğa oynarsınız her şartta. Bu sezonda ligde şampiyonluğun en büyük adaylarından Galatasaray. Euroleague’de ise verilecek play off mücadelesi  taraftarı olayın içinde tutar, kader maçlarında büyük avantaj getirir bu durum. Galatasaray, Euroleague’in düşük bütçelerinden birine sahip olsa da bu avantajlarıyla orada da başarı peşinde koşacaktır.

 

Mehmet KILKAN

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım