Kramponlupisagor -

Advocaat’ın Suçu Ne?

Uğur Sever
Uğur Sever
  • 25.08.2016

Herkese iyi günler. Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi Play-Off turunda rakibi Grasshoppers’ı 3-0’ın rövanşında deplasmanda 2-0 yenip, adını UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara yazdırmayı başardı. Bugün Fenerbahçe’nin neleri yapabildiğini ve neleri yapamadığını anlatmaya çalışacağım sizlere.

Öncelikle Fenerbahçe maça beklenen bir 11 ile başladı diyebiliriz. Kadıköy’deki Grasshoppers maçında ve ligdeki Başakşehir deplasmanında sakatlığı sebebiyle oynayamayan Kjaer’in 11’e dönmesiyle Fenerbahçe ideal stoper tandemine kavuştu diyebiliriz. Vitor Pereira zamanında 3-5-2 sisteminde Kjaer ile Skrtel yan yana oynamış olsa da Advocaat’ın gelmesiyle 4-2-3-1’de Kjaer ve Skrtel’i ilk defa yan yana gördük. Onun dışında Alper’in Avrupa’daki 3 maçlık cezasının ardından 11’e monte edildiğini ve ilk maçın yıldızı olan Stoch’un da kadroda olduğunu görüyoruz.

Ekran Alıntısı

Her ne kadar rövanşı 3-0 olan bir maçı teknik ve taktik yönden analiz etmek bizleri tam olarak doğru sonuçlara ulaştıracak olmasa da Fenerbahçe’nin yaklaşık 1 yıldır olan o malum sorunları bu maçta da devam etti. Savunma anlamında bu sorunlardan başlayacak olursak, Fenerbahçe’nin rakip hücumdayken savunmadaki diziliminde hiçbir sıkıntı olmadığını görsek de, 1. bölgedeki oyun kurma sıkıntısı hala net olarak gözümüze çarpmakta. Geçen sezonki Kjaer – Alves stoper tandemi oyun kuramayan bir tandemdi ve Fenerbahçe’nin bu sezonki Kjaer – Skrtel tandemini de oyun kuramayan stoper tandemi olarak tanımlayabiliriz. Bu sebeple, Fenerbahçe oyuna her kale atışıyla başladığı pozisyonlarda, Topal’ı iki stoperin arasına çekerek, ön liberoya oyun kurdurtuyor. Bu da orta sahadaki bir adamın eksilmesi anlamına geliyor. Sezon başında bu oyun kurma sıkıntısı düşünülerek Neustadter kadroya dahil edilmiş olsa da, bugün yedek kulübesindeydi. Fenerbahçe’nin stoperleri oyun kuramadıkça ve Mehmet Topal iki stoperin arasına gelip oyun kurmaya çalışmaya devam ettikçe Fenerbahçe, orta alandaki eksiklik sebebiyle büyük sıkıntılar çekecektir.

Ekran Alıntısı 1

Bugünkü Grasshoppers maçında da gördüğümüz gibi, orta alandan hücuma aktarılacak olası tehlikeli toplarda Fenerbahçe çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Ozan ve Salih bu konuda çok yetersiz kalınca, ön liberoda görev alan Topal, 1. bölgede oyun kurması yetmiyormuş gibi bir de hücuma destek vermeye çalışıyor. Mehmet Topal’ın bu ani ve dengesiz hücuma çıkışları da Fenerbahçe’ye top kaybı olarak geri dönüyor. Özellikle bunu Başakşehir mağlubiyetinde daha net görmüştük. O aradaki köprü görevini sağlayacak olan oyuncular, çok yetersiz kalıyor ve bazen de 1. bölgedeki oyuncular, topu kanatlardan direkt ileri yollamak istiyorlar. Hal böyle olunca, Fenerbahçe topla hakimiyeti sağlayamıyor ve çok fazla pas hatası ve top kaybı yapıyor. Topal, Ozan ve Salih orta sahasının topu 3. bölgeye aktarmadaki zaafiyetini de Grasshoppers gibi amiyane tabirle Fenerbahçe’nin ayarında olamayacak takımlar değil de, Fenerbahçe’nin dişine göre olan takımlar çok rahat bir şekilde kullanabilirler.

Ekran Alıntısı 6

Fenerbahçe’nin orta sahasından devam edelim. Her ne kadar Fenerbahçe savunması atak yediği zamanlarda rakibi önde karşılasa da aynı performansı orta sahalarda görmek pek mümkün değil. Fenerbahçe orta sahası rakibi çok geride karşılıyor ve bu durum rakip takımlar için büyük bir avantaj teşkil ediyor. Topal, Ozan ve Salih’in müdafaa anlamında yeterli olamadığını görüyoruz. Saha içi yerleşimlerine bakacak olursak, bir pozisyonda Salih savunmanın önünde rakibi bekliyorken, bir pozisyonda rakip kaleciye pres yapıyor. Orta alandaki boşluğu da ya stoperlerden biri gelip doldurmaya çalışıyor ya da kanatlardan biri gelip doldurmaya çalışıyor ki Alper bunu Grasshoppers maçında fazlasıyla yapmaya çalıştı. Fenerbahçe’nin orta sahasındaki elemanları, topu ayağına alınca da gereksiz bir hızlanma furyasına giriveriyorlar. Paslaşarak rakip yarı alana oyunu yıkmak yerine, tek pasla topu forvetle veya kanat futbolcularıyla buluşturmaya çalışınca top kaybı yapmış oluyorlar.

Ekran Alıntısı 4

Hücuma gelecek olursak, Fenerbahçeli taraftarın gıpta ile seyrettiği ve hayranlıktan gerçekleri göremediği Van Persie hakkında onları üzecek bir yorumum olacak. Özellikle, bu sezon oyuna sonradan girdiği maçlar da dahil olmak üzere, Van Persie’nin bir santraforun gezmemesi kadar çok gezdiğini görüyoruz maç içerisinde. Örnek verecek olursak, ilk Grasshoppers maçında adeta oyuna girdiği andan itibaren kanat gibi oynadı. Hatta yetmedi, bir ara bek olarak bile mücadele etti diyebiliriz. Bu maçta da hücumun en ucundaki adam olarak gözükse de, Fenerbahçe’nin orta alandaki oyun kurma eksikliğinden dolayı yeri geldi 10 numara gibi oynadı, yeri geldi kanat gibi oynadı. Bu, iyi gözüküyor olabilir lakin Van Persie bunları yaparken ileride topu kaleye vuracak bir adamın kalmaması ve kanatların da hücumun ortasına gelmemesi sebebiyle Fenerbahçe için çok büyük bir handikap olarak göze çarpmakta.

Ekran Alıntısı 5

Kısaca, Fenerbahçe’nin sorununun sadece teknik adamdan ibaret olmadığını bence bu maçlarda daha iyi görmüş oluyoruz. Fenerbahçe, geçen sezon belki de tarihin en kötü hocalarından birine emanetti ancak sorunun sadece teknik direktörde değil, kadroda da olduğunu şimdi görebiliyoruz. Özellikle, Hasan Ali’nin çok kötü performansı, Ozan’ın bir maç iyi bir maç kötü olan formsuzluğu, Salih’e gereğinden fazla yük binmesi ve bunları kaldıramıyor oluşu, Van Persie’nin yürüyecek hali olmaması Fenerbahçe’nin saha içindeki en büyük sorunları. Bu takımın acilen transfere ihtiyacı olduğu da her maç ortaya daha net çıkıyor. Özellikle orta alanda bahsettiğimiz topu 3. bölgeye aktaracak stilde bir oyuncu yoksunluğu çok bariz bir şekilde belli oluyor.

Ekran Alıntısı 7

Tabi tüm bunları konuştuktan sonra “Fenerbahçe’nin iyi yönleri hiç yok mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, az da olsa var. Örnek vermek gerekirse, Stoch’un ilk zamanlara göre hücum anlamında değiştiğini görüyoruz. Her ne kadar yine savunmaya yardım konusunda sınıfta kalsa da, Fenerbahçe hücumlarına hareketlilik kazandırabilen yetenekteki tek adam o. Oyuna sonradan giren ve yaklaşık 20 dakika görev alan İsmail’in de 20 dakikalık performansla bile Hasan Ali’nin yerine oynaması gerektiğini de bu maçla en azından şahsen ben gördüm. Hocanın kararı da o yönde olacaktır diye düşünüyorum.

Ekran Alıntısı 3

Bütün bunları değerlendirdiğimiz zaman, yeni gelen teknik direktör Advocaat’ın gerçekten çok büyük bir enkaz aldığını söylemeliyiz. Bu enkaz, eski hocanın yarattığı tahribatlardan çok, mevcut kadronun kalitesizliği ve düzensizliğinden kaynaklanıyor. Ki Advocaat da bunu fark etmiş olacak ki, Aziz Yıldırım’a 2 transfer yapılması isteğinde bulundu. Transferlerden sonra Fenerbahçe’nin durumunu daha iyi konuşabiliriz lakin bu kadro yapılanması ve kalitesizliğiyle Fenerbahçe’nin durumunun pek de iyi olmadığını düşünüyorum.

Ekran Alıntısı

Maçın hakemine de değinmek istiyorum zira kendisi bu kadar önem derecesi az olan bir maçta bile maçın kaderini etkileyecek hata/hatalar yaptı diyebiliriz. Salih’in sakatlanmasına neden olan pozisyonda rakibin, Salih’in direkt bileklerine bastığını görüyoruz. Oyun kuralları çerçevesinde kırmızı kart olan pozisyonu sarı kartla geçiştirdi Hollandalı hakem. Ayrıca maç içerisinde, Stoch’a kaldırılan ofsayt bayrağının da ofsaytla alakası olmadığını ve pozisyonun devamının da net gol şansı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Grasshoppers – Fenerbahçe maçını nacizane değerlendirmeye çalıştım. Temsilcimiz Fenerbahçe’ye de UEFA Avrupa Ligi grup sürecinde başarılar dileyerek yazımı noktalıyorum. Herkese iyi günler, bol futbollu günler.

Uğur Sever

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım