Kramponlupisagor -

Peşinden Koşulan Güzel Adamlar

SalihCakman
SalihCakman
  • 22.10.2016

Fenerbahçe futbol takımı hakkında o kadar uzun zamandır aynı yerde duruyoruz ki, artık ne yazacak şey, ne üretilecek fikir, ne peşinden gidilecek insan kaldı.. Oranın tek kurtuluşu devrim.. Bu devrim de saygıdeğer yöneticilerin aslında tanısalar çok sevecekleri istifa ile başlayacak.. O yüzden çok daha yüksek sesle “yönetim istifa.”

“Futboldan bir şey olmadı, hadi baskete yönelelim, hem bak Obradovic de var.” minvalli bi yazı olmayacak bu. Zira ben yaşım yettiğinden beridir İbo’lu, Dallas’lı, Turner’lı takımdan beri takip etmeye çalışıyorum basketbolu.. Bunun en önemli sebebi ise “bu ne biçim spor?” diye sorguladığım yaşlarda bile açıp basketbol maçlarını izleyen ve beni de yanına alan babamdır.. Bunun nedeni o an parkede olan adamların üstlerinde Fenerbahçe forması taşımalarıydı.. Skorun ya da 30 saniyelik hücumun önemi yoktu.. Önemli olan Fenerbahçe’ye ait hissetmekti.. Şimdilerde çoğu insanın basketbol takımını izlerken yaptıkları gibi..

 

Efes’in, Ülker’in ve hatta Tofaş’ın karşısında kötü durumlara düşen o basketbol takımını şevk ve azimle izlerdi babam.. Zaten Fenerbahçeli olmamın en temel sebebi, babamı maç izlerken görmek ve idol almaktı.. Şu sıralar basketbol takımını izlerken ben yapıyorum ve ben buna aidiyet diyorum..

 

Çok uzun zamandır izler babam basketbolu ama switch nedir daha geçen sene öğrendi mesela.. 3 saniyeyi öğrendi, eşleşmeli alanı öğrendi, 4-5 pick and roll’unu öğrendi.. Ona sorarsak o da buna aidiyet diyecektir çünkü Fenerbahçe Basketbol takımı, taraftarına ilk önce aitlik hissini hissettiriyor.. Futboldan kopup, basketbola yönelen ve basketbolun 5 kişiyle oynandığını bile bilmeyen Fenerbahçeliler var ama parkede kendini yere atan sakallı İtalyanı görüyor, 38 dakika sakat ayağını sürüyerek oynayan Amerikalıyı görüyor, arkadaşlarının üstüne bozuk para yağarken onları koruyan Mahmutoğlu’nu görüyor ve Fenerbahçe’yi belki de en çok o zaman kendine ait hissediyor.. Bu insanlara hayattaki çoğu şeye duymadığım kadar çok saygı duyuyorum ve futboldan kopup basketbola yöneldikleri için kendimi şanslı bile sayıyorum.. Çünkü sevgiyi paylaşıyoruz ve Fenerbahçe’ye çok daha fazla yaklaşıyoruz.. Basketbol takım ayrışmayı ya da “sen anlamıyorsun öteye git!” fikrini değil, aksine omuz omuza olmayı gerçekleştiriyor ve bu yüzden en Fenerbahçe gibi Fenerbahçe..

 

İşin içinde olamasak bile dışarıdan attığımız bakışla dahi işlerin ne kadar samimi ve ter dökülerek yapıldığını görebiliyoruz. Sadece 3 sene evvel içerde-dışarda Barcelona, Cska, Real Madrid, Siena gibi takımlara karşı idman maçları oynarken, dün Barcelona’ya karşı maç hücumu savunuyoruz, topu kapıyoruz ve tiki taka yaparak faul yapmalarına engel olup maçı kazanıyoruz.. Kaydedilen gelişim muazzam ve bu sadece işin sportif tarafı..

fbbasket

İki gün önce futbol takımının oynadığı maçın saatini bile bilmeyen insanlar, dünkü maç için günler öncesinden hazırlık yapıp takımla birlikte Barcelona’ya gittiler.. Geceleri uyuklarken bile FBTV’yi açık bırakan babam, Manchester maçını 2-0’da bıraktı ve skoru maçın sabahında öğrendi.. Futbol takımı kaybettiğinde gözleri dolan kız kardeşim beslediği sokak kedisine Bogi diyor mesela, futbol takımıyla ilgisi bile kalmadı.. Bilgisayar başında tarla sürmece oynayan annem, “Barcelona’yı yenmişsiniz, helal olsun!” diye tepki veriyor.. İki oluşum arasındaki değer ve farkındalık bu kadar net aslında..

 

Sadece futbol özelinde de değil, genel anlamda da Fenerbahçe’ye zarar veriliyor ve bunun kör göze parmak sokularak yapılması kadar saçma bir şey yok.. Bunu görmemek, görmek istememek saçmalık.. Zamanı geldiğinde bırakıp gitmek bile insanların hakkınızda güzel şeyler düşünmelerine sebebiyet verebilir.. Umarım en kısa zamanda gerçekleşir..

 

İnsanların talepleri ve beklentileri çok basit ve açık.. Kendilerini ait hissedecekleri Fenerbahçe formalı insanlar arıyorlar.. Buldukları zaman o adamların peşinde Barcelona’ya kadar gidiyorlar, bulamayınca da 4 yenen maçın skorunu günler sonra hasbelkader öğreniyorlar..

 

 Fenerbahçe, hayatını kendisine adayan insanları ciddiye almaya başladığı zaman düzlüğe çıkacak.. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım