Kramponlupisagor -

ALİ KOÇ > KONYASPOR – FENERBAHÇE

S Ayaz B
S Ayaz B
  • 25.10.2016

Normalde bunun bir maç sonu değerlendirme yazısı olması lazım ama dün maçın başlamasına 1 saat kadar kala sosyal medyada Ali Koç’un açıklamaları sonrasında adeta volkanik bir sevinç patlaması yaşandı ve Ali Koç’un ‘’yapılacak ilk kongrede adaylığımı koyuyorum’’ açıklaması Konyaspor – Fenerbahçe maçının önüne geçti.

 

Nasıl geçmesin ki? Fenerbahçe’nin özellikle son 3 yılda geldiği nokta çok vahim. Kendini ‘’dokunulmaz’’ zanneden miadı çoktan dolmuş bir başkan ve onun doğru ya da yanlış aldığı her kararı bir saniye bile düşünmeden uygulayan, tasdikleyen, emrine itaat eden, ‘’emredersiniz paşam’’ diyen ne işe yaradığını anlayamadığımız bir yönetim kurulu var. Bu başkan ve yönetim kurulu son senelerde kendi camiası ve taraftarıyla kavga etmekten başka hiçbir şey yapmadığı gibi, televizyonda rating rekorları kıran 3-5 ayyaşın da ağzına meze olacak duruma geldi.
İşin komik tarafı, Sayın Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyeleri kendilerine itham edilen yakışıksız ifadelere cevap bile vermiyor, oturdukları koltukların titrini bile koruyamıyorlar. Bundan 7-8 yıl önce Aziz Yıldırım’ın adını bile ağızlarına almaya çekinenler, bugün gelinen noktada Fenerbahçe ile dalga geçmeyi günlük rutinleri haline getirmiş durumda çünkü Fenerbahçe’yi koruyup kollayan bir başkanı ve yönetim kurulu yok. Herkes makamını korumanın derdine düşmüş, Fenerbahçe çok yalnız kalmış.

 

Durum da yukarıdaki gibi olunca Ali Koç’un açıklaması da haliyle dün oynanan Konyaspor maçının önüne geçti. Bugün sadece Fenerbahçe taraftarının oy verebileceği bir anket yapsak ve taraftara ‘’Bu sene Fenerbahçe şampiyon olmayacak ama Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulu istifa edecek. Kabul eder misiniz?’’ sorusunu yöneltsek, bu anketten ‘’KABUL EDERİZ’’ ezici bir üstünlükle galip çıkacaktır çünkü Fenerbahçe taraftarı yoruldu, Fenerbahçe taraftarı artık kendini Fenerbahçe futbol takımına ait hissetmiyor, taraftar artık kan değişikliği, yeni, çağdaş ve modern bir yüz görmek istiyor. İşte bu yüzden taraftar artık Aziz Yıldırım’ı değil, 1907 DERNEĞİ’nin kurucusu ve başkanı Ali Koç’u istiyor.

Fenerbahçe taraftarının neden Ali Koç’u istediğini kendi çapımda yorumlayacak olursam;

  • Fenerbahçe taraftarı; Ali Koç’un yönetim kurulunda işinin ehli, kaliteli iş adamları olacağını, bu yönetim kurulu üyelerinin kulübü kurumsallaştıracak kalibrede insanlar olacağına inanıyor.
  • Fenerbahçe taraftarı; Ali Koç’un özellik futbol konusunda ‘’tek adam’’ olarak hareket etmeyeceğini, futbol konusunda yapılacak her hamlenin ve alınacak her kararın daha evvel başka kulüplerde deneyimleri olan ve futbola yıllarını vermiş bir ya da birkaç futbol aklı tarafından alınacağını düşünüyor.
  • Fenerbahçe taraftarı; Ali Koç’un ‘’camianın çocuğu’’ diye altyapı, scouting ve diğer kilit noktalarda eğitimsiz, tecrübesiz, ne yaptığını bilmeyen adamlar yerine işinin ehli insanlarla çalışmaya başlayacağını düşünüyor.
  • Fenerbahçe taraftarı; Ali Koç’un ‘’sonradan hortlamış tribün gruplarına’’ ve parayla beslenen sosyal medya oluşumlarına karşı mesafeli olacağını, bunların kulüp üzerinden nemalanmasına son vereceğine inanıyor.
  • Fenerbahçe taraftarı; futbol takımı için getirilecek teknik direktörün ve alınacak futbolcuların sezonu kurtarmak için değil, geleceği inşa etmek için transfer edileceğini, bir plan doğrultusunda aksiyon alınacağını düşünüyor.

 

Bu maddeler daha uzar gider fakat en hafif tabirle Fenerbahçe taraftarının bekledikleri bunlar. Bu yazdıklarım da zaten her hangi bir spor kulübünde olması gereken normal bir düzen. Anlayacağınız, Fenerbahçe taraftarları çok bir şey istemiyor, tek istedikleri kulübü dingonun ahırına çevirmeyecek, camiayı birleştirecek, profesyonel bir yönetim kurulu.

 
Ali Koç başarılı olur mu? Soyadı ‘’Koç’’ olan adam başarılı olur çünkü iş hayatında ve faaliyette bulundukları sektörler içerisinde gözlemlediğim kadarıyla Koç ailesi kendi bildiğini okumaz, oyunu kuralına göre oynar. Doğru personelle çalışır, işini iyi yapması gereken kilit noktalara bir ton para dökerek en iyi kişileri getirir ve orta kısa vadede İsviçre saati gibi işleyen bir düzen oturturlar. Ali Koç da bu kadar önemli bir ailenin gereken tecrübeyi yaşamış bir bireyi olarak bence çok başarılı olacak ve Fenerbahçe’yi hakettiği noktaya getirecektir. Fenerbahçe’yi Koç ailesinin bir şirketi gibi yönetsin yeter.

Umarım Mayıs 2018’den önce kendisini başkan görebiliriz.

PS: Maç hakkında yazacak bir şeyim yok. Rezil bir oyun vardı. Penaltı olmasa kazanamazdık. Şener, RVP ve yorulana kadar Lens iyiydi. Şampiyonluk bana göre hayal.

İyi Haftalar Dilerim,

@elpolloloco31

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım