Kramponlupisagor -

“Taht Oyunları”

Uğur Sever
Uğur Sever
  • 25.10.2016

Dün akşam saatlerine kadar aslında her şey olağan bir şekilde ve olağan bir bilinmezlikle devam ediyordu lakin dün akşam üstü sıralarında Fenerbahçe’nin eski asbaşkanlarından Ali Koç, Fenerbahçe başkanlığına adaylığını resmen açıkladı. Bugün de, sizlere bu adaylığın olası seçim durumunda ne gibi etkiler yaratacağını, Aziz Yıldırım’ın bu tutum karşısında nasıl bir tavır takınacağını, taraftarın bu adaylığa bakış açısını ve ihtimalleri anlatacağız.

ekran-alintisi-2

Öncelikle, Fenerbahçe’nin bu miadını doldurmuş yönetim ve zihniyetine karşı gelebilen ve adaylığını “Koşullar ne olursa olsun, aday olacağım” diyerek açıklayan Ali Koç’u tebrik etmek gerekir. Fenerbahçe’nin 3 Temmuz sürecinden sonra gerek sportif anlamda, gerekse de yönetimsel anlamda ne kadar kötü yönetildiği hepinizin malumu. Bu süreçte, taraftarın beklentileri olan sportif başarının yanı sıra, yönetimin taraftarların manevi duygularını da yıpratması kaosun habercisiydi diyebiliriz. Bu olan kaosu sadece Fenerbahçe futbol takımının aldığı başarısız neticeler olarak gösterenler de aslında kendilerini bile kandırıyorlar. 3 Temmuz’dan sonra başlayan bu “yönetimsizlik” zihniyeti 5 yıl boyunca Fenerbahçe’nin adeta ilerlemesini engelledi desek yanlış sayılmaz. Kaçan şampiyonluklar, haksız biçimde gönderilen teknik direktörler ve futbolcular, profesyonellikle bağdaşmayacak uygulamalar bunların en net somut örnekleridir.

ekran-alintisi

Aziz Yıldırım, yaptığı açıklamada “3 Temmuz davasının Yargıtay kararından sonra başkanlığı bırakacağım ve seçime gideceğiz.” demişti. İlk bakışta çok masumane ve inandırıcı bir açıklama da olsa, malum şahsın daha önce 2 defa istifa kararı aldığını açıklaması ve neredeyse her kötü gidişten sonra “Artık bıktım, başkanlığımı bırakacağım az kaldı” demesi aslında bu açıklamayı bizlere öyle çok masumane ve inandırıcı bir açıklama olmadığını gösteriyor. Özellikle, 1 yıl tutuklu kaldıktan sonraki süreçte neredeyse her televizyon konuşmasında veya röportajında “Beni konuşturmasınlar, konuşursam yer yerinden oynar. Artık her şeyi söyleyeceğim, az kaldı, yeter.” söylemlerinin amiyane tabirle lafta kalması, Fenerbahçe taraftarının ona karşı hissizleşmesine ve duyarsızlaşmasına yol açmıştı. Tekrardan Yargıtay konusuna gelecek olursak, kulislerde Yargıtay’ın gelecek ayda bu kararı açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu doğrultuda da kararın onanması durumunda -Aziz Yıldırım’ın sözlerinin sadece lafta kalmayacağını düşünerek söylüyorum- yeni bir başkanlık seçimi bizleri bekliyor.

ekran-alintisi-5

Şimdi Fenerbahçe taraftarının ve birçok spor kamuoyunun kafasındaki aynı soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu, olası başkanlık seçimi Yargıtay kararı onasa dahi mayısta mı yapılacak ve eğer mayısta yapılacaksa da Aziz Yıldırım çok büyük bir risk alarak Ali Koç’u karşısına alacak mı? Açıkçası bu sorunun cevabını şu an yeryüzünde emin olun sadece Aziz Yıldırım biliyordur ve tahmin etmesi en zor iki sorudan biridir bu sorular. Biz ihtimalleri konuşalım hep beraber.

1. YARGITAY KARARI ONAR VE AZİZ YILDIRIM MAYIS’TAKİ SEÇİMDE ADAY OLMAZ

Bu ihtimal aslında bütün Fenerbahçe taraftarının istediği ihtimal. Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi durumunda hem Aziz Yıldırım sözünü tutar ve başkanlığa aday olmaz, hem de Ali Koç Mayıs 2017’de resmen Fenerbahçe Başkanı sıfatıyla kulübü yönetmeye başlar. Zaten az bir taraftar kesiminin saygı ve sevgisini elinde bulunduran mevcut başkan Aziz Yıldırım da böylece o sevgi ve saygıyı hiçbir zaman kaybetmez.

2. YARGITAY KARARI ONAR VE AZİZ YILDIRIM MAYIS’TAKİ SEÇİMDE ADAY OLUR

Açıkçası bu ihtimal, Fenerbahçe taraftarının en istemediği ihtimal diyebiliriz. Zira daha önce Alex de Souza, Ersun Yanal, Arthur Zico, Aykut Kocaman, Volkan Ballı, Abdullah Kiğılı, Sadettin Saran ve Hakan Bilal Kutlualp gibi isimlerle arasını açan Aziz Yıldırım’ın elde bulunan tek isim olan Ali Koç ile arasını açmasını hiçbir taraftar istemez ve beklemez. Seçim özelinde konuşmak gerekirse de Ali Koç’un her şartta adaylığını açıkladığını biliyoruz. Yani, Aziz Yıldırım mayıstaki seçimdeki aday olursa karşısındaki rakibi Mehmet Ali Aydınlar, Hulusi Belgü gibi başkanlığı ağır basmayan isimler değil, Koç Grubu’nun veliahtlarından biri olan Ali Koç olacak. Kendisi de ilk defa bu kadar riskli bir seçime gidecek ve mevcut başkanlığından da kötü bir şekilde ayrılma durumunu da mutlaka göz önünde bulunduracaktır.

3. YARGITAY KARARI ONAR VE AZİZ YILDIRIM SEÇİMİ MAYIS 2018’DE YAPARSA

Açıkçası bu ihtimal, Fenerbahçe taraftarlarını adeta ünlü disütopya yazarı George Orwell’ın kitaplarından bile çok korkutuyordur. Evet, olması çok zor ve hayali olan bir ihtimal bu. Lakin, gerçekleşmesi durumunda nelerin olacağını kestirebilmek zor. Aziz Yıldırım’ın daha önce sözünde durmadığı birçok konu gibi bu konu da tarihin tozlu sayfalarında yer bulacak ve taraftar Aziz Yıldırım’a olan tepkisini bu sefer çok daha sert tutumla gösterecek.

4. YA YARGITAY KARARI ONAMAZSA

İşte asıl bilinmezlik de bu. Çünkü bu ihtimalin bile kendi içinde birçok ihtimali var. Yargıtay gelecek ay kararı onamazsa, Aziz Yıldırım’ın ne karar vereceği merak konusu. Zira kendisi 1 hafta önce “Yargıtay kararı onarsa mayısta olağanüstü seçimli genel kurula gideceğiz. Onamazsa da mücadeleme devam edeceğim.” demişti. Aynı gün bir başka açıklamasında da “Beni kızdırmasınlar, bir 10 yıl daha başkanlığı bırakmam.” demişti. Bu kadar, çelişkili konuşan birinin olası böyle bir ihtimalde kararı tamamen anlık sinirlerine bağlı olarak vereceği aşikar. Olası kötü bir kararda da, Fenerbahçe taraftarını yine her zaman olduğu gibi karşısında bulabilir.

 

Bütün bunların yanında Ali Koç’un adaylığını bu kadar net bir şekilde açıklaması futbol kamuoyunu ve Fenerbahçe taraftarını şaşırta da, şahsen konuşmak gerekirse beni şaşırtmadı. Ali Koç, bundan yaklaşık 1 ay önce kurucusu olduğu 1907 Fenerbahçeliler Derneği’nin bir toplantısından sonra basına Cem Yılmaz ve Acun Ilıcalı ile pozlar vermişti. Bu pozlar da haliyle Fenerbahçe taraftarını çok heyecanlandırmıştı. Olası bir başkanlığı durumunda az çok kimlerle iletişim halinde olacağı ve kimlerle çalışacağını az çok görmüş olmuştuk. Ayrıca, Ali Koç’un bu süreçte ünlü İtalyan sportif direktör Damien Comolli ile görüştüğü ve boğazda bir yemek yediğini de hatırlatalım. Kısaca, Fenerbahçe’nin yeni başkan adayı, Fenerbahçe’nin vizyonlaşması ve daha iyi yönetilmesi adına şimdiden çalışmalara başladı.

ekran-alintisi-4

Tabi bazı Fenerbahçe taraftarlarının da kafasında soru işaretleri olmuyor değil. Neticede, 17 yıldan beri Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Başkanı olduğunu düşünürsek bu soru işaretlerin oluşması çok normal. Ancak, benim kanaatime göre “Koç Grubu” gibi Dünya’nın sayılı markalarından birinin veliahtı olan ve bu anlamda tamamen “İşi bilene bırakma” mantığıyla hareket eden Ali Koç’un olası Fenerbahçe Başkanlığı’nda, Fenerbahçe’yi daha güzel günlerin bekleyeceğini düşünüyorum.

ekran-alintisi

Olayın şimdiki boyutu ve gelişmeleri bunlar. Bakalım zaman bizlere ne gösterecek? Sonunda gerek Fenerbahçe camiasına gerekse de Türk sporu adına hayırlı olmasını dilediğim bir süreç yaşamamız dileğiyle.

 

Uğur Sever

Twitter : @Doctore__10

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım