Kramponlupisagor -

Anadolu Efes’in yıldızı Alex Kirk ile keyifli bir röportaj

Anadolu Efes’in yıldızı Alex Kirk ile keyifli bir röportaj
  • 03.03.2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çocukken hayalin neydi? Hep basketbolcu olmayı mı istemiştin yoksa farklı bir hayalin var mıydı?      

Alex Kirk: Çocukluğumda sportmen bir vücudum olduğu için çoğu spora yatkındım. Basketbol, beysbol ve futbol oynadım.  Kesin olarak bir basketbolcu olacağımı bilmiyordum ama hayalim her zaman profesyonel bir sporcu olabilmekti. Bunun için çok çalıştım ve hedefime ulaştım.

 

LeBron James, Kyrie Irving ve Kevin Love gibi süper yıldızlarla aynı dönemde Cleveland forması giydin. Onlarla aynı takımda oynamak nasıl bir duyguydu? Aranızda geçen komik veya ilginç bir anınız var mı?   

Alex Kirk: Cleveland’da 5-6 ay gibi bir süre geçirdim. Basketbol anlamında çok uzun bir süre oynayamadım orada ama saydığınız gibi birçok önemli oyuncu vardı ve ben de o takımın o döneminde bir parçası oldum. Bana çok saygı gösteriyorlardı ve ben de aynı şekilde onlara saygı gösteriyordum. Çok iyi bir diyaloğumuz vardı. New Mexico gibi ufak bir eyaletten gelen benim gibi bir oyuncunun isminin Kral James tarafından bilinmesi oldukça özel bir şey. Cleveland’da geçirdiğim zaman çok keyifliydi.

 

Cleveland’ta şuan Darüşşafaka Doğuş’u çalıştıran David Blatt ile beraberdin. Koç Blatt hakkındaki düşüncelerini öğrenebilir miyiz?     

Alex Kirk: Koç Blatt ile tanışmadan önce kendisi beni birkaç defa izledi ve NBA Yaz Ligi’nde birlikte çalışmaya başladık. Fazla süre alamadım ama antrenmanlarda beraberdik. Koç Blatt çok iyi bir insan ve basketbol zekâsının ileri bir seviyede olduğunu düşünüyorum. Benim kendimi geliştirmem için ve takımdaki diğer oyuncuların kendini geliştirebilmesi için çok çalışan, çok mücadele eden bir insandı.

 

Çin Ligi hakkında ne düşünüyorsun? Kısa sürede olsa orada oynadın. Sendeki etkisi ne oldu?

Alex Kirk: Çin ligi size farklı geliyor. Avrupa basketboluna veya NBA’e göre farklı bir yapısı var. Çin ligi halen gelişmekte olan bir lig ve takımlarçok büyük paralar harcıyor. Euroleague’in göze çarpan oyuncularını ve NBA’in bazı önemli oyuncularını büyük paralarla transfer ediyorlar. Alışması çok kolay olmayabiliyor ama alıştıktan sonra fark ediyorsunuz ki hücum olarak da zengin bir lig. Takımlar hücum oynamayı seviyor. Halen gelişmekte olan bir lig olarak düşünüyorum Çin liginin. Umarım ilerleyen zamanlarda pozitif anlamda daha farklı olacaktır. Asyalı oyuncuların, NBA ve Euroleague’in önemli isimlerinin bir araya gelmesiyle güzel bir karışım oldu.

 

Perasovic hakkında ne düşünüyorsun? Dışarıdan gözlemleyince çok sert, katı ve disiplinli birini görüyoruz. Takım içinde oyuncularına karşı da böyle mi?

Alex Kirk: Perasovic çok iyi bir koç, işini çok iyi yapan bir koç. Zorlu bir periyoddan geçiyoruz ve zorlu maçlar arka arkaya geliyor. Koç Perasovic hepimizle ayrı ayrı ilgileniyor. Biz de onun istediklerini eksiksiz yaparak maçlarımızı kazanmaya çalışıyoruz.

 

Biraz klişe bir soru olacak ama sence Avrupa Basketbolu ile NBA Basketbolu arasındaki temel fark/farklar nedir? 

Alex Kirk: Öncelikle bu iki ligin birbirinden tamamen farklı şeyler olduğunu söylemeliyim. Kuralları bile farklı. NBA de normal sezon ile play-off maçları arasında çok büyük farklar var. Kural olarak değil tabi ki, oyun olarak. Bence Euroleague, daha çok savunmaya ve mücadeleye dayalı bir lig ama NBA  biraz daha oyuncu yeteneklerinin ağır bastığı bir mecra. İki ligin de artıları ve eksileri var. Ben ikisinde de oynamıştım, ikisinin yeri ayrı.

 

Sezon sonunda Anadolu Efes ile olan sözleşmen bitiyor.  Kariyer planlaman nedir? Önceliğin Avrupa mı NBA mi ?

Alex Kirk: Efes’te muazzam bir tecrübe yaşıyorum. Anadolu Efes tarih olarak Türkiye’nin en iyilerinden ve oynanan basketbol üst düzey. Benim sezon sonunda burada kalmam istenirse düşünmeden kalırım. Şu an NBA’ye gitmek ister miyim? Henüz çok gencim. Ben şu an basketbol oynayıp kendi gelişimimi tamamlamak istiyorum. NBA’de benche oturmak ne kadar doğru bilemiyorum. Oynayabileceğim takımda kalmak istiyorum. Bu yüzden şimdilik NBA’e dönmeyi tercih etmiyorum.

 

Anadolu Efes olarak Euroleague’de son 5 maçta 4 galibiyet aldınız. Özellikle Baskonia karşısında aldığınız galibiyetle Play-off a kalma adına büyük bir adım attınız. Takımın form durumu hakkındaki düşüncelerin neler? EuroLeague’de hedefiniz nedir?

Alex Kirk: Şu an bizim takım olarak hedefimiz tabi ki öncelikle Play-off’a kalabilmek ama ana hedefimiz maçları tek tek düşünerek alabileceğimiz maksimum galibiyeti almak. Benim için Efes forması giymek müthiş bir deneyim.  Anadolu Efes ile Play-off’a katılmak güzel olacaktır. Ben bunları ilk defa yaşıyorum Euroleague’de ve Play-off’a ilk defa çıkmam söz konusu. Play-off’taki hedefimiz de ondan sonraki etaplara girmek olacaktır.

 

Geçtiğimiz günlerde takımca Anıtkabir’i ziyaret ettiniz. Neler hissettin? Atatürk hakkındaki düşüncelerin neler?

Alex Kirk: Buraya gelmeden önce Atatürk hakkında çok derinlemesine bir bilgim yoktu ama geldiğimde öğrendim. Takımımla beraber ziyarete gittik. Çok büyük bir lider olduğunu öğrendim ve kendisiyle ilgili okumaya devam edeceğim. Zamanında yaşadığı dönemde ileriyi görebilen, çok ileri görüşlü bir lider olduğunu biliyorum. Onun hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla okuyacağım.

 

 

 

 

(YASAL UYARI: Bu röportaj kramponlupisagor.com kaynak gösterilmeden kullanılamaz.)

Etiketler: / / / /


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım