Kramponlupisagor -

Son 10 Sezon 10 Yerli Teknik Adam Şampiyon

Tufan Karayel
Tufan Karayel
  • 19.07.2017

Yeni sezon 11 Ağustos’ta başlıyor.Her takım farklı bir hedefle sezona girmek üzere Beşiktaş son iki sezonun şampiyonu ve tarihinde 2.defa bir üçleme yapmanın peşine düşecek. Fenerbahçe 2013/14 sezonundan beri uzak kaldığı şampiyonluğun dolayısıyla 4.yıldızın peşine düşecek.Galatasaray ise son iki sezondur taraftarına yaşattığı hayal kırıklıklarını silip yeniden en tepeye çıkmak isteyecek.Bitmedi!Eskiden sezon öncesi üç büyükler harici şampiyonluk adayı çok nadir gösterilirdi.Fakat geçen sezon limitlerini son ana kadar zorlayan Başakşehir’de yeni sezonda şampiyonluk yarışında olacak.Ayrıca 50.yılı nedeniyle bu sezona damga vurmak isteyen Ersun Yanal’ın Trabzon’uda bu uzun maratonda önlerden yer kapmaya çalışacak.

Tabi tüm bu adaylardan sadece biri mutlu sona ulaşacak.O şampiyon takımın teknik direktörü ise son on yılın istatistikleri göz önüne alındığında %100 Türk teknik adam olacak! İstatistik ortada Türkiye Süper Lig’inde 2007/2008’den itibaren son şampiyonunun teknik direktörlük koltuğunda yerli teknik adamlar mevcut.

 

 

 

Sezon            Şampiyon            Teknik Direktör


2007/08                                                          ????????Cevat Güler


2008/09                                                          ????????Mustafa Denizli


2009/10                                                          ????????Ertuğrul Sağlam


2010/11                                                          ????????Aykut Kocaman


2011/12                                                          ????????Fatih Terim


2012/13                                                        ????????Fatih Terim


2013/14                                                        ????????Ersun Yanal


2014/15                                                       ????????Hamza Hamzaoğlu


2015/16                                                        ????????Şenol Güneş


2016/17                                                        ????????Şenol Güneş               


2017/18                            ?                             ????????              ?        

 

Bu istatistiği tesadüfle açıklamak biraz kolaycılık olur diye düşünüyorum.60.sezonunu yaşayacağımız Türkiye Süper Liginde bu on yıllık bölümden önce gerçekleşen 49 sezonun 35’inin şampiyon teknik adamı yabancıydı bu sayı %71.42’ye tekabül ediyor.Geri kalan 14 şampiyonluk 49 sezonun içerisine serpiştirilmiş durumda.Yani bundan önceki şampiyonluklarda son on sezonun aksi bir durum söz konusuydu.Her takım yabancı ekollerin peşine düşerdi.Özellikle Yugoslav ve Alman ekolü pek revaçtaydı.Sadece büyük takımları hesaba katmayın bu listede amiyane tabir ile ‘aşçısından amirine kadar’ herkes tercihini yabancı teknik adamdan kullanırdı.

Peki ne oldu da bu sistem son on yılda tersine dönmüş olabilir? Ben bu durumu şöyle açıklayabiliyorum;80’lerin sonu 90’ların başı futbol jenerasyonlarımız, [[bu jenerasyonlardan kastım; teknik adamlar,futbolcular,yöneticiler]] yavaş yavaş kendi rüşdünü ispat etmeye başlamış, Avrupa futbol piyasası ile yarışır düzeye gelebileceğinin ilk sinyallerini vermeye başlamıştı. Zaten var olan potansiyel hakkını vermeye başlar gibiydi.

Bu dönemi örnek vermemin sebebi  o dönemin futbolcularının ve o dönem teknik adamlığa başlamış isimlerin hepsinin son 20 yılda Türk futbolunda teknik adam anlamında en çok ismi geçmiş ve çalışmış isimler olmaları.Bu isimlerin avantajı Türk futbolunun her detayını ezbere bilmelerinin yanında Dünya’nın en değerli, tanınmış bir çok futbol adamı ile çalışma fırsatı bulmaları olarak görüyorum.90’ların sonu 2000’lerin başı ve 2002 Dünya Kupası ile yarışta seviye atlayan Türk futbolu kendini geliştirmeyi sürdürdü.Tüm bunlar son on sezonun şampiyonunun Türk teknik adam olduğunu gösteren istatistiğin altyapısını oluşturdu.

Tüm bunlar olurken zaten bizden üç beş gömlek üstün olan yabancı teknik adamlar yerinde mi saydı diyebilirsiniz. Tabiki hayır yabancı teknik adamlar bugünde gıpta ile takip ettiğimiz metotları Avrupa’da yada Dünya’da bire bir çok rahat şekilde uygulayabiliyorlar.Fakat ülkemize gelince dışarıda uyguladıkları o metotlar bir türlü sonuç veremiyor.Sebebi çok net ortada bizim ülkemizde öyle bir futbol iklimi bulamıyorlar.Üstüne üstlük Türkiye’yi tanımıyorlar ve ilk sorunda işler daha da büyüyüp İsviçre Federal mahkemesinde sonuçlanıyor.Ama bizi sahiplenenler, bizden biri gibi olup da Avrupa metotlarını bize göre uyarlayanlar ise başarılı oluyor.Bakınız, Cristoph Daum,Mircea Lucescu,Karl Heinz Feldkamp örnekler çoğaltılabilir. Son 10 sezonda başarısız olan yabancı teknik adamların hepsine baktığımda bu kriterin karşılığını aldığımızı düşünüyorum.Hepsi farklı futbol iklimlerinden gayet şık etiketleri ile geldiler, göreve başladılar ama sonuç hüsran oldu.Çünkü hiçbiri Türk toplumunun futboldan ne anladığı ile ilgilenmedi kendi anladıkları çerçevede çalıştılar ve başaramadılar.Belki de son 10 sezonda şampiyon olan Türk teknik adamlara göre daha fazla bilgililer,daha fazla antrenman bilgisine sahipler yada Avrupa’da kupalar kazandılar fakat Türkiye’nin Anadolusunda futbola bakış açısını anlamadılar ya da Türk futbolcusunun bir türlü gelişmek bilmeyen mentalitesine doğru yaklaşımı yapamadılar.Türk medyasına gerekli mesajları veremediler oysa çoğu Türk teknik adam için medyayı yönetmek bir telefon uzaklığında.

Bu istatistik yerli teknik adamların yabancı teknik adamlardan bilgi,beceri,taktik,antrenman,oyuncu yaklaşımı,dünya futbolu vs. gibi birçok alanda daha iyi olduğu anlamına gelmemekte.Türk teknik adamların yabancı teknik adamlara ağır basmasının en büyük sebebi Türk teknik adamlarının Türkiye liginin bütün şifrelerini çözmesinden kaynaklanıyor.Artık ligdeki tüm statları,şehirleri,kritik dönemeçleri,şehrin dinamiğini,oyuncuya  nasıl yaklaşacağını,taraftarın kalbini nasıl fethedeceğini,başkanları,menajerleri,medyayı,TFF’yi aklınıza gelebilecek her türlü futbol faktörünü tam anlamıyla yalamış yutmuş, Türk toplumuna gerektiği yerde gerektiği jargonla konuşan futbol ulemaları haline geldiler.Kısacası oyunun tüm şifreleri yerli teknik adamların elinde.Bu yüzden bu futbol iklimi değişmediği sürece yabancı teknik adamların ülkemizde başarılı olabileceğini düşünmüyorum.

İstatistik önümüzde son iki sezonun şampiyonu Şenol Güneş; oyuncu olarak 1969 yılında girdiği Türkiye futbol liglerinin bütün sırlarını yıllar içerisinde kendi ajandasına not etmiş bir teknik adam.1987 yılından beri teknik adamlıkta topladığı meyveleri son iki sezonda Beşiktaş’ta afiyet ile yemesini bildi.Çünkü ligin kliklerini çözdü,oyuncuları yönetti,başkanı idare etti,hangi taktiğin, hangi maçta nasıl çözüm vereceğini tecrübe etti,medya ile ilişkileri elinde tuttu ve başardı.

2014/15 sezonunda Hamza Hamzaoğlu göreve geldiğinde Galatasaray şampiyonluk yarışındaydı ama beklentiler çok yüksek değildi.Ama Hamza hoca’da Türkiye liglerinin nabzını çok iyi tutmuş isimlerden biriydi.O da kulübün değerlerini sonuna kadar tecrübe etmiş bir isimdi,oyuncu grubuna bir önceki İtalyan hocaların yaptığının aksine bütün çalışma şeklini oyuncuların lehine sandıkları bir şekilde revize etti,medyayı ve taraftarı çok mesafeli şekilde idare etti ve sonuç Galatasaray tarihine geçen bir teknik adam.

Bir önceki şampiyon ise Ersun Yanal 1996 yılından beri Türkiye liglerinde görev yapıyordu. Fenerbahçe’ye geldi, ilk açıklaması şu oldu; ‘Biz şampiyon olacağız, geri kalanlar sıralamayı belirlesinler.’ Daha önce hiçbir kupa kazanmamış olan bir yerli teknik adamı bu denli iddialı bir açıklamaya sevk eden şey ne olabilirdi. Çünkü o da kelimenin tam anlamıyla ligin panzehirini biliyordu.Hangi oyunun ligi kopartacağını biliyordu.Arkasına Fenerbahçe gibi her alanda güçlü bir markayı aldı, planını yaptı ve Türkiye Süper ligini Nisan ayında şampiyon olarak tamamladı o da tarihe geçti.

Fatih Terim ligin dinamiklerini ilk çözen yerli teknik adamlardan biri belki de birincisi diyebiliriz.1996-2000 arası aldığı 4 şampiyonluğun üstüne birde 2011-2013 arası iki şampiyonluk ekledi.Neden çünkü yukarıda verdiğim diğer örneklerdeki gibi Türkiye liglerinin uzun süre içindeydi.Kulübü için zaten sembol isimlerden biriydi,süper ligde kaos futbolunun işine yarayacağını daha en başta çözdü. 2011 yılında göreve geldiğinde ihtiyacı olan şeyleri zaten biliyordu.Yerinde takviyeler ile iki sezon şampiyonluğu Türkiye’nin bulunduğu o futbol ikliminde çok rahat şekilde kazandı.

Yukarıda ki tüm örnekler yerli teknik adamların yabancı teknik adamlara göre neyi farklı yaptıklarına dair doneler barındırıyor.Bu istatistik bundan sonra böyle devam eder mi bilinmez.Fakat bir gerçek var ki o da biz bu futbol iklimine çanak tuttuğumuz sürece yerli teknik adamların hep aynı şifreler ile lig şampiyonlukları aldığını görürüz.Ne zaman ki yeniliklere açık oluruz,ne zaman ki yabancı teknik adamlarda Türk futboluna göre açılımlar da bulunurlar bu istatistik dengelenir.Çünkü istatistik tablosunun hep yerli yada hep yabancı teknik adamları göstermesi sağlıksız bir iklim olduğunun kanıtı olur tabii ülkemiz nezdinde.

Zamanla bu istatistik değişecektir ama bunun en azından bu sene de değişmeyeceğini ve sezon sonunda şampiyonluk kürsüsüne çıkan takım benim düşüncelerimde %100 yerli hoca ile bunu başaracak.Bu yüzden Beşiktaş,Fenerbahçe,Başakşehir ve Trabzon lig şampiyonluk yarışına Galatasaray‘dan önde başlayacak.Şenol Güneş,Aykut Kocaman,Abdullah Avcı ve Ersun Yanal‘ın şuan görevi başında bulunan ama koltuğu sallantı içinde olan ve sezon içerisinde koltuğu sallanan koltuk kıvamına geleceğine inandığım Igor Tudor‘a göre ligin şifrelerini çoktan çözdüklerini görüyoruz.Şenol Güneş’in iki;Aykut Kocaman ve Ersun Yanal ise birer kez bu şifreler sayesinde başarıya ulaştılar.Bu sezonda  yerli teknik adamlar için ligin şifreleri çok zorlu olmayacak gibi görünüyor.Bana göre Galatasaray sezon içerisinde yerli teknik adama emanet edilmez ise şampiyonluk yarışından uzak kalacak. Geri kalan dört takımın[Beşiktaş,Fenerbahçe,Başakşehir ve Trabzon] ise lige nasıl adapte olması gerektiğini bilen yerli teknik adamlara sahip olması onları şampiyonluk yarışı içinde tutacağına inanıyorum.

 

Sonuç olarak şampiyonluk doğru maddelerin bir arada kullanıldığı bir formülden ibaret.Bu seneki formüldeki maddelerden biri kesinlikle yerli teknik adam maddesi olacak, diğer maddeler zaten her sene değişiyor.Bakalım bu sene sonunda nasıl bir formülle karşılaşacağız. Önümüzde bu istatistiğin nasıl sonuçlanacağını göreceğimiz 34 maçlık uzun bir 2017 / 18 sezonu var.Bekleyip göreceğiz yerli teknik adamlar seriye devam mı edecek yoksa yabancı teknik adamlar seriye dur mu diyecek?

 

Dipnot sezona 14 takım yerli teknik adam ile başlıyor.

Beşiktaş,Fenerbahçe,Başakşehir,Trabzonspor, Antalyaspor, Konyaspor, Osmanlıspor, Gençlerbirliği, Karabük, Göztepe, Yeni Malatyaspor, Akhisar Bld, Kasımpaşa, Sivasspor.

4 takım ise yabancı teknik adamlara emanet.

Galatasaray, Bursaspor, Kayserispor ve Alanyaspor.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım