Kramponlupisagor -

Spor Severler Ekran Başına I

Tufan Karayel
Tufan Karayel
  • 21.07.2017

Spor başlı başına bir ilham kaynağı bir de bunun <Sinema> ile birleştiği zaman yarattığı motivasyon ve güzellikler bizleri birer ”Spor Filmleri” taraftarı yaptığı kesin.Hele ki ‘true story’ ise tadından yenmeyen bir hal alıyor bu filmler.Bende naçizane bugüne kadar izlediğim tüm spor filmlerini sizler için derledim ve ortaya bu kocaman liste ortaya çıktı.Listeyi yaparken herhangi bir sıralama yapmama kararı aldım çünkü hepsinin alamet-i farikası başka hepsi sporun,hayatın farklı noktalarına temas eden filmler.İlla ki sizin ‘a bu film nasıl bu listede olmaz’ diyebileceğiniz filmler de olacaktır ama dediğim gibi ben bu listedeki filmlerin hepsini izledim, izlemediğim hiç bir filmi listeye koymadım.Dilerseniz siz ekleme yapabilirsiniz.Fakat zaten gayet kapsamlı bir liste olduğuna eminim. Toplam 16 spor branşında,54 film her biri farklı şeyler barındırıyor.Bu yüzden bu 54 filmi üç seri halinde sizlere sunmaya karar verdik.Listedeki bir çok film ‘true story’ yani gerçek hayattan alınmış ve bu çerçevede filmleştirilmiş eserler.Şimdiden iyi seyirler…


SPOR SEVERLER EKRAN BAŞINA I


United

Yıl: 2011
Konu: Futbol / True Story
Nedir Ne değildir? Manchester United’ın 1958 yılında uçak kazası geçiren efsane kadronun oluşumunu ve kaza sürecini anlatıyor.İngiliz futbolunun efsanelerinden Sir Boby Charlton’ın da nerelerden nereye geldiğini görüyoruz.Belki de o kaza olmasaydı futbol tarihi bambaşka şekillenebilirdi.Ayrıca kaza gerçekleştikten sonra İngiliz Lig yönetiminin ve diğer İngiliz takımlarının da tavrı İngiltere futbolunun neden hep zirvede olduğunun kanıtı gibi.


 

Jappeloup*

Yıl: 2013
Konu: Binicilik / True Story
Nedir Ne değildir? Bu filmi gecenin bir vakti izleyip vay anasını ne filmmiş dediğimi hatırlıyorum hatta bununla yetinmeyip gecenin o saatinde oturup bu atın ve binicisinin hayat hikayesini araştırmıştım.İzlemenizi kesinlikle tavsiye edeceğim bir film.Birçoğumuzun bilmediği binicilik terimlerini bile filmin sonuna doğru öğrenip o heyecan rüzgarına kapılacağınıza eminim.


Goal Serisi

Yıl: 2006
Konu: Futbol
Nedir Ne değildir? Çıktığında çok büyük bir etki ve sansasyon yaratan serinin ilk filmi en güzeli olduğu aşikar.Daha sonra çıkan serinin 2. ve 3. filmleri kelimenin tam manasıyla biraz saçmalasa da biz bu seriyi 1. Goal filmiyle analım ve yaşayalım. Santiago Munez’e saygımızdan…


Any Given Sunday*

Yıl: 1999
Konu: Amerikan Futbolu
Nedir Ne değildir? İşte Amerikan futbolu bu, hırs bu, azim bu dedirten çok sağlam maç sahneleri barındıran bir Al Pacino baba şaheseri.Defalarca izlediğim ve sıkılmayacağım bir film diyebilirim.Özellikle soyunma odası motivasyon konuşmaları hoşunuza gidecek.Soyunma odasındaki konuşmalardan sonra gaza gelmeyen bizden değildir.


Looking For Eric*

Yıl: 2010
Konu: Futbol / Hayat
Nedir Ne değildir? 2011 yılında bir sertifika programında bir arkadaşım bir cd ile vermişti bu filmi, içinde Eric Cantona olunca çok cezbetmişti ve beklenti büyüktü haliyle. Ben tam bir futbol filmi beklerken film bildiğin Oscar’a aday bir şey olup çıkıverdi.Her sporseverin hatta bırakın herkesin izlemesi gereken direkt hayatın içinden harika bir İngiliz filmi.E haliyle meşhur İngiliz aksanı da bu filmi ayrı izlenesi kılıyor.İzlemeniz gerekenlerin başına yazın bu filmi.
Senna

Yıl: 2010
Konu: Formula 1 / Belgesel
Nedir Ne değildir? Formula 1 efsanesi Ayrton Senna’nın efsane hayatı.Formula 1 tutkunlarının çoğunun izlediğini düşünüyorum fakat her spor severin sinema hafızasında yer alması gereken bir eser.34 yaşında Formula 1’in süperstarıyken yarış esnasında trajedik şekilde hayatını kaybeden efsanenin hızlı hayatından kesitleri izlerken Alain Prost ile yaşadığı sıradışı rekabete de tanıklık edeceksiniz.

Bu tip bir eserin kesinlikle Michael Schumaer’e yapılmasını da beklemekteyiz.


Tracktown

Yıl: 2016
Konu:Atletizm
Nedir Ne değildir? Film genç bir uzun mesafe koşucusu olan genç bir kızın Amerika olimpiyat takımını seçmelerine kadar olan sürecini kapsamlı bir şekilde ekrana getiriyor.Sadece spor odaklı olmamakla beraber genç bir kızın hayata dair aldığı kararları da işleniyor.İzlenmesi çok elzem olmamakla beraber yakın geçmişte yapılmış spor filmlerinden olması ile geniş listede yer veriyoruz.


Les Seigneurs

Yıl: 2012
Konu: Futbol
Nedir Ne değildir? Gerçek hikaye olmamasına rağmen içinde bolca futbol barındıran güldüren eğlenceli bir Fransız filmi.Bir kasaba takımı ve çok enteresan kesişmeler,transferler ve Fransa kupasında başarıya giden yolun öyküsü.


Cool Runnings*

Yıl: 1993
Konu: Bobsled / True Story / Olimpiyat
Nedir Ne değildir? Çok emin olmamakla beraber izlediğim ilk spor filmi bu olabilir.Jamaika’ya sevdamız Usain Bolt’tan değil Jamaika tarihinin ilk Bobsled takımından geldiği doğrudur.Dibine kadar true story olan bu filmi çocukken televizyonda izledikten sonra yine her denk geldiğimde defalarca izlemişliğim var.Listede özel bir yeri var.İzlemeyen varsa hemen izlesin.Jamaika’nın olimpiyat seçmelerinde başarısız olan sprinterlerinin olimpiyatlara katılma hikayesi ama Bobsled takımı olarak.Bu arada Bobsled ;kızağa benzer bir araçla, özel olarak yapılmış dar ve eğimli bir parkurda kayılarak yapılan Kış Olimpiyatları sporudur. Jamaika ve Kış…


Once Brothers*

Yıl: 2010
Konu: Basketbol / True Story / Belgesel
Nedir Ne değildir? ”Bir Zamanlar Kardeştiler” /  Herhalde bu belgesel bir film senaryosu olsa bu kadarı da fazla olur derdik.Bu belgeselde Vlade Divac ve Drazen Petrovic’in Nba kariyerleri, dostlukları daha sonra meşhur ‘bayrak’ hadisesi ve son olarak Drazen Petrovic’in trafik kazası ile ölümüne dair herşey, Vlade Divac ve Drazen Petrovic’in yakın çevresinde ki kişiler tarafından aktarılıyor.Basketbol tarihinde hafızanıza yazmanız gereken anlar içeriyor. [ESPN’in 30 for 30 serisinden]


100 Metros*

Yıl:2016
Konu: Atletizm / True Story
Nedir Ne değildir? Yakın zaman da izleme şansına sahip olduğum muazzam bir hikaye.İzledikten sonra spora olan tutkunuzun artacağı, yaşama tekrar tutunuşun sporla nasıl mümkün olacağını göreceğiniz bir film.İspanya da gerçekten yaşanmış bir olayın beyaz perdeye aktarıldığı bu filmde; bizim bildiğimiz şekliyle ‘MS’ tıp dilindeyse ‘multiple skleroz’ hastalığı tanısı konan bir adamın hayat hikayesini izliyoruz.Yine hayatın içinden harika bir spor filmi.


PELE

Yıl:2016
Konu:Futbol / Biyografi
Nedir Ne değildir? Kimine göre Dünya’nın en büyük futbolcusu [benim 1 numaram değil] olan Pele’nin hayat hikayesi.Ünlü belgeselci Zimbalist kardeşlerin yönetmenliğini yaptığı film futbol filmleri arasında futbol sahneleri kabul edilebilir düzeyde ki mantıklı sahneleri ve içerisinde Dünya Kupaları tarihini bolca bize sunduğu için izlenmesi gerekir.Ayrıca filmde Türkiye’den de küçük bir bölüm yakalayabilirsiniz.


Dangal*

Yıl:2016
Konu:Güreş / True Story
Nedir Ne değildir? Yine yakın geçmişte izlediğim ve abartısız bugüne kadar izlediğim en gerçekçi spor müsabaka sahnelerine şahit olduğum film bir Aamir Khan yapımı.Hindistanlı bir babanın kızlarını güreşçi yapmaya karar vermesi ve sonrasında Olimpiyatlara kadar giden gerçek bir hikaye.Filmdeki tüm hikaye bire bir gerçek hikayeden alınmış ve beyaz perdeye aktarılmış.Müsabaka sahnelerindeki gerçeklik üst düzey, bence spor filmlerinde uzun süre apayrı bir yerde duracak bir Spor başyapıtı.Kesinlikle izleyin.


Draft Day

Yıl:2014
Konu:Amerikan Futbolu
Nedir Ne değildir? Kevin Costner’ın başrolünü oynadığı ve bir NFL takımının genel menajerliğini yürüten bir spor yöneticisinin Amerika sporunun alamet-i farikası olan DRAFT güzelliğini bir de bu şekilde anlatalım dedikleri güzel bir yapım.İzlemesi gayet keyifli keşke her draft yılında bir yenisini çekselerde izlesek dedirten bir film.Ayrıca film sırasında oyuncu seçerken uygulanan yöntemlerin bir çoğu gerçek hayattan takımların uyguladığı bir kaç yöntemde filmin içinde yer alıyor.Yarım da olsa bir true story’lik var anlayacağınız.


Race (Jesse Owens)

Yıl:2016
Konu:Atletizm / True Story / Olimpiyat
Nedir Ne değildir? 1936 yılında düzenlenen Berlin Olimpiyatlarının öncesinde başlayan ve Amerika Birleşik Devletlerine temsil eden siyahi atlet Jesse Owens’ın 4 altın madalya alıp efsane olmasının yanında Adolf Hitler’i adeta rezil etmesiyle oturup herkesin keyifle izlemesi gereken bir spor filmi.100m, 200m, 4x100m bayrak ve uzun atlama yarışlarında 4 altın madalya uzun süre kırılamayan rekorlar bu filmi çok izlenesi kılıyor.Ayrıca uzun atlamada yarıştığı Alman sporcu ile yaşanan sahnelerde harika.Film II.Dünya savaşı öncesi Almanya ve Avrupa’nın da nasıl bir durumda olduğunu gözler önüne seriyor.


Heleno

Yıl:2011
Konu:Futbol / Biyografi
Nedir Ne değildir? Heleno de Freitas adlı Brezilyalı oyuncunun siyah beyaz hayat hikayesi.Belgesel tadında ama güzel bir senaryo ile filme alınmış.Çok fazla futbol sahnesi barındırmamakla beraber bir futbolcunun çıktığı basamakları dönemin Brezilyasında çok güzel işlemiş bir film.Trajik bir hayatı olan Heleno’nun başarılı bir kariyeri nasıl kaybettiğini görüyoruz.


Şimdilik ilk listenin sonuna geldik, geniş listede daha çok film, çok hikaye var.İzledikten sonra sizi motive edecek,sporun neden bu kadar tutkulu olduğunu tekrar tekrar anlayacağımız ikinci liste haftaya yayında olacak.

*Yazarın muhakkak izlemenizi önerdiği filmler.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım