Kramponlupisagor -

Edebiyat ve Spor Serisi: Bölüm 1

Uğur Sever
Uğur Sever
  • 25.07.2017

Söz uçar, yazı kalır demişler. Böyle düşünenler de, hayatındaki birçok anıyı ya da hayalindeki kurguyu gelecek nesillere aktarabilmek ve silinmesini önlemek adına yazılarını kağıtlara geçirmişler. Hal böyle olunca, insanoğlu sadece düşüncelerini, duygularını, yaşadıklarını değil bilgilerini ve tecrübelerini gelecek nesillere aktarabilmek adına kitaplar yazmışlardır. İşin diğer kısmına bakacak olursak, her ne kadar 21. yüzyılda “spor” kavramı “para” ile “globalleşmiş dünya” ile aynı anlamlara gelmeye başlasa da sporun içindeki güzel hikayeleri unutmayan güzel insanlar bunları ölümsüzleştirmek için çeşitli spor içerikli kitaplar yazmıştır. Bugün, sizlere şahsen okuduğum kitaplar üzerinden bir serinin ilk yazısıyla beraberim. Şu ana kadar okuyamamış olanlar ya da aklının ucundan geçirmemiş olanlar için iyi bir referans olacağına inanıyorum. Şimdiden iyi okumalar.

 

LEFTER: FUTBOLUN ORDİNARYÜSÜ

 

 

 

Yazar: Haluk Hergün

Basım Tarihi: 2012

Yayınevi: NTV Yayınları

Sayfa Sayısı: 392

Fenerbahçe’nin ve Türk futbolunun unutulmaz futbol efsanesi Lefter Küçükandonyadis’i belki de en iyi anlatan kitap diyebiliriz. Lefter’in sadece futbol hayatını değil, zorlukla geçirmiş olduğu sosyal hayatını da bizlere en net şekilde anlatan bir eser. Gerek askerlik günleri, gerek Yunan asıllı olmasından dolayı başına gelen bazı talihsiz olaylar, gerek Türkiye’nin en sevilen insanlarından biri olma duygusu… Kitabın içerisinde; Lefter’in ailesinden, spor camiasından, yakın çevresinden birçok görüş yer almakta. Ancak kötü bir anekdot aktarmak gerekirse, ne yazık ki futbol efsanesi Lefter, kitabın basımını göremeden aramızdan ayrıldı. Bu yüzden de kitabın son sayfalarında, cenazesi ve Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda yapılan anma törenlerinden de bahsetmiş yazar. Okurken gözlerinizin içine bir şey kaçabilecek sıcacık bir kitap. Ayrıca kitabın son sayfaları da Lefter’in resimleriyle süslü. Bir futbolseverin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

 

ALEX DE SOUZA BİYOGRAFİ

 

 

 

Yazar: Marcos Eduardo Neves

Basım Tarihi: 2017

Yayınevi: İndigo Kitap

Sayfa Sayısı: 335

Ülkemizden erken ayrılmış olan efsanevi Brezilyalı futbolcu Alex de Souza’nın kendi ağzından yazılmış olan biyografisi listemizde ikinci sırada gelmekte. Özellikle Fenerbahçe’den ayrılış sürecini merak eden kişilerin bu kitabı alıp okumasında fayda var. Kitap, ülkemize çeviriden dolayı biraz geç gelse de geldikten sonra da satışlarında patlama olmuş ve ne yazık ki yine “Alex’çiler” ve “Alex’çi olmayanlar” diye gruplaşmalar da meydana gelmiştir. Sosyal medyada Alex’in kitabının içeriği o kadar paylaşıldı ki, sadece Twitter hesabı olan biri bile kitabı almasa yeridir diyebiliriz. Kitabın içeriğine gelecek olursak, Alex çocukluğundan başlayarak hayatının bu dönemine kadar olan her şeyi içten ve samimi bir dille anlatmış. Kendi adıma konuşmam gerekirse, kitapta Alex’in Cruzeiro yıllarını anlattığı bölümü çok sevdim. Birçok ilginç ve daha önce duymadığınız bilgilerle de karşı karşıya kalacaksınız. Dipnot olarak, bu kitap hakkında tek bir olumsuz eleştirim var. Kitap yukarda da bahsettiğim gibi ülkemize çeviriden dolayı biraz geç gelmişti. Bulunan çevirmen ise olayları birbirine bağlarken çok zayıf kalmış ve bazı bölümlerde söylenilen sözün kimin tarafından söylendiğini anlayamıyorsunuz. İlk baskıda yapılan bu hata can sıkıcıydı ve umarız Indigo Kitap bu eleştirileri bir şekilde duyar ve diğer basımları düzenleyerek piyasaya sürer.

 

FUTBOL ADAMLARI

 

 

 

Yazar: Simon Kuper

Basım Tarihi: 2011

Yayınevi: İthaki Yayınları

Sayfa Sayısı: 400

Futbol ve edebiyatla az ilgili olanların bilebileceği bir yazardır Simon Kuper. Hatta belki de “futbol kitapları” kavramını hayatımıza o soktu desek yanılmış sayılmayız. Yine kendisinin yazmış olduğu, çok nadide bir eser “Futbol Adamları.” Kitapta futbol dünyasının renkli isimleri hakkında kısa yazılar var. Kitabın ilk 268 sayfasında futbolcuların hikayeleri varken, kalan sayfalarında ünlü teknik direktörlerin ve futbol adamlarının hikayeleri söz konusu. Simon Kuper, adeta bir ressam misali birçok önemli futbol figürünü resmetmiş. Cristiano Ronaldo, Dirk Kuyt, Didier Drogba, Alex Ferguson, Jose Mourinho, Zinedine Zidane, Thierry Henry, Andres Inıesta ve daha nicelerinin daha önce hiçbir yerde karşılaşmadığınız özelliklerini ve hikayelerini yazmış. Ayrıca kitapta “Kasım 2003” tarihinde yazılmış olan bir Freddy Adu yazısı da var. Adu’nun bir dönem “Dünya’nın en iyisi olacak” potansiyelinde olduğu zamanlar kaleme alınmış o kısmı okuyup, şimdiki haliyle kıyaslamanız emin olun çok eğlenceli olacak.

 

METİN OLMAK

 

 

 

Yazar: Tümer Metin

Basım Tarihi: 2013

Yayınevi: Doğan Kitap

Sayfa Sayısı: 190

Hem Beşiktaş’ın hem de Fenerbahçe’nin 100. yılında o takımlarda forma giyip şampiyon olmuş bir figür Tümer Metin. Samsunspor’daki azimli futbol isteği, Beşiktaş’taki efsanevi 100. yıl şampiyonluğu, Fenerbahçe’ye transferi, Yunanistan günleri ve bilmediğiniz daha birçok özelliği bu kitapta birleşiyor. Özellikle Beşiktaş taraftarlarının yıllardır sorduğu “Tümer neden gitti?” ve yaptıkları “Hain Tümer” yaklaştırmasını bir nebze olsun tüm gerçekleriyle öğrenebilecekleri bir eser. Kitapta Tümer’in hayatında dönüm noktası dediğin anların fotoğrafları da bulunmakta. Kendi adıma, Tümer Metin’in “çorap” takıntılı biri olduğunu bu kitapla öğrenmem, beni gerçekten şaşırtmıştı. Bunun gibi, epey farklı ve ilginç bilgiler de kitapta mevcut.

 

1982: BİR AT KESTANESİ HİKAYESİ

 

 

 

Yazar: Okay Karacan

Basım Tarihi: 2014

Yayınevi: Postiga Yayınları

Sayfa Sayısı: 264

Çok iddialı bir söz olacak ama belki de futbolun Sunay Akın’ı olan Okay Karacan’ın kitabı da mutlaka okunmaya değer nitelikte. Kendi deyimiyle “1982 Dünya Kupası’nı izlediniz, şimdi okuma zamanı”. İçindeki hikayelerle sadece 1982 Dünya Kupası’nı değil, mesleki anlamda başından geçen olayları, aile yaşantısını ve büyüdüğü mahalleyi, bir spor gazetecisinin ne gibi adımlar atması gerektiğini ve en çok da futbolu bu kadar güzel anlatan bir eser çok nadirdir. Çocukluğundan beri peşini bırakmayan at kestanelerinin 1998 Dünya Kupası’nda Paris’te caddelerdeki ağaçlarda bulunmasi ise bizce tesadüfle açıklanamayacak cinsten. Okay Karacan’ın sunumuyla, kendi hayatında gördüğü tüm Dünya Kupaları’nı anlattığı çok naif bir eser. Kütüphanede mutlaka bulunmalı.

 

YAKARIZ BU GEZEGENİ

 

 

 

Yazar: Sema Tuğçe Dikici

Basım Tarihi: 2014

Yayınevi: Caretta Kitapları

Sayfa Sayısı: 271

“Kadın futboldan anlar mı yeaa” klişesinin yerle bir olduğu kitap diye nitelendiriyorum bu kitabı. Sema Tuğçe Dikici, kitabın kapağında da belirttiği gibi futbolu salt futbol olarak değil; futbol, siyaset ve tribünlere dair olarak yorumlamış. Özellikle “futbol taraftarlığı” olgusu üzerinde durmuş olan yazar, ülkemizden de çok güzel örnekler vererek bizlere futbolun sadece bir oyun olmadığını, futbolun artık bazı insanlar için bir yaşam stili olduğunu anlatmaya çalışmış. Bunu anlatırken de bu konuyla ilgili önemli isimlerin (Fatih Terim, Şenol Güneş, Slaven Bilic, Mustafa Denizli) gibi isimlerin sözlerinden de alıntılar yapmış. Sadece büyük takım taraftarı olmanın yanında bir Anadolu takımı taraftarı olmanın ne gibi zorluklar ve kolaylıklar barındırdığını onların günlük yaşamından örnekler vererek çok güzel bir futbol sosyolojisi kitabı kaleme almış. Şahsen, Anadolu takımları taraftarları kısmında neredeyse tribünü olan her takımın, taraftar gruplarının ismini araştırıp yazması benim çok hoşuma gitti. Keyifle okuyacağınız ve futbola bakış açınızın değişeceği muazzam bir eser.

 

AYAK OYUNLARINDAN AKIL OYUNLARINA: FUTBOL

 

 

 

Yazar: Ali Ece

Basım Tarihi: 2016

Yayınevi: Profil Yayınları

Sayfa Sayısı: 191

Ülkemizde futbol yorumları dinlerken kaliteli futbol yorumcusu bulmak zor sizin de bildiğiniz gibi. Hal böyle olunca, hem kaliteli hem eğlenceli futbol yorumcusu ise altın değerinde. Bulunması zor ve çok değerli. Ali Ece de, ülkemizde futbolu çok kaliteli bir şekilde bilen ve bunları insanlara aktarırken, seyircinin canını sıkmayan ender yorumcularımızdan bir tanesi. Böyle bir adamın, yazdığı kitap da tıpkı televizyondaki gibi oluyor desek yanılmış sayılmayız. Ali Ece, bu kitabında Dünya’da ve Türkiye’de futbolun sosyo-ekonomik ve kültürel dinamiklerini anlatmayı çok güzel bir şekilde başarmış. Kitabın içeriğine azıcık müzik bilgisini de harmanlayınca tadından yenmez bir kıvama geliyor. Okurken, “Aaa bu da böyle miymiş?” dediğim çok kısım oldu. Ali Ece gibi renkli ve en az onun kadar tutkulu muhteşem bir eser. Mutlaka okuyun.

 

GOL: TOP AĞLARLA ŞANS ESERİ BULUŞMUYOR

 

 

 

Yazar: Ferran Soriano

Basım Tarihi: 2012

Yayınevi: NTV Spor Yayınları

Sayfa Sayısı: 200

“Gol”, sadece bir futbol kitabı olmakla kalmayıp, aynı zamanda çok iyi de bir iş kitabı. Kitapta, dünya futbolunda milyon euro’ları istediği şekilde ve keyfi bir biçimde çar çur eden takımların nasıl yönetildiğini göreceksiniz. Özellikle futbol ekonomisi ve futbol yönetimi konusunda genç yöneticilere ve yönetici adaylarına rehber olabilecek bir kitap. Yazar Ferran Soriano, 2003-2008 yılları arasında Barcelona’da görev aldı, bu tarihten sonra da Manchester City’nin CEO’luğunu yaptı. Kitapta teorik bilgileri, günlük hayatta çalıştığı şirketlerde yaşadığı somut örneklerle desteklemesi kitabı çok cazip kılıyor. Örnek yöneticilik modeli, inovasyon, liderlik gibi konularda da yazılar yazmış olan ve bunları kitabın içine koyan Ferran Soriano’nun bu kitabını şiddetle tavsiye ediyorum.

 

ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN

 

 

 

Derleyen: Onur Gökşen

Basım Tarihi: 2011

Yayınevi: Okuyan Us Yayınları

Sayfa Sayısı: 121

Türkiye’de alanında en iyisi olan Okuyan Us Yayınları yine farklı bir formatla okuyucuların karşısına çıkmaz. Çeşitli konularda fikir sahibi olan kişilerin fikirlerini tek bir kitapta toplamayı amaç edinmiş olan Okuyan Us Yayınları, bu sefer de futbol ve taraftarlık üzerine böyle bir çalışma yapmış. Çeşitli takımların taraftarlarının kendi hikayelerini yazdığı ve Onur Gökşen’in de bunu derleyip bir kitap haline getirdiği güzel bir kitap. Kitabın içerisinde; ülkemizden Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trbzonspor Bursaspor, Karşıyaka, Eskişehirspor, Karabükspor, Maltepespor, Bucaspor ve Adana Demirspor; yurt dışından da Spartak Moskova ve Kızılyıldız takımının bir taraftarının yazdığı ve içinde kendi öyküleriyle beraber bu takımları anlatan güzel birkaç yazı bulunan çok nadide bir eser. Okumakta fayda var.

 

TEK KALEMDE ŞAMPİYON

 

 

 

Yazar: Mustafa Kıran

Basım Tarihi: 2006

Yayınevi: Elma Yayınevi

Sayfa Sayısı: 172

Bir kulüp çevirmeninin kitap yazması garip olurdu değil mi? Fenerbahçe’de üç dönem boyunca kulüp çevirmeni olarak görev alan Mustafa Kıran, bu düşünceyle hayatı boyunca yaşadığı anıları bir kitapta bizlere sunmuş. Fenerbahçe’nin Carlos Alberto Pereira, Sebastian Lazaroni ve Werner Lorant ile olan sezonlarını kaleme almış ve kulüp içinde yaşadığı birçok keyifli anıyı bu kitapta görebilmek mümkün. Özellikle Fenerbahçeliler’in 6 Kasım 2002’de Galatasaray’ı 6-0 yendikleri maçın öncesi ve sonrasının kitap içerisinde bulunması onlar adına okumaya değer yapabilir bu kitabı. Kitabın içerisinde o dönemlere ait çeşitli fotoğraflar da mevcut. Ayrıca referanslar kısmına baktığımızda; Ali Şen, Carlos Alberto Pereira, Leman Sam, Selim Soydan ve rahmetli Gazanfer Özcan’ı görebilmek mümkün. Böylesine geniş bir kadronun “Okuyun” dediği bu kitabı sadece Fenerbahçeliler değil, tüm takım taraftarları ve bilhassa çevirmen adaylarının okuması gerektiği kanaatindeyim.

 

Şimdilik, sizlere hazırlamış olduğumuz spor içerikli kitapların sonuna geldik. Yeni kitaplarla ve yeni yazılarla bu konuda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Spor ve edebiyat dolu güzel günler dilerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım