Kramponlupisagor -

Spor Severler Ekran Başına IV

Spor Severler Ekran Başına IV
  • 11.09.2017

Ali

 

Yıl:2002

Konu:Boks / Biyografi

Nedir Ne değildir? Bu film için ne denir ki! Defalarca izleseniz de doyamayacağınız türde olduğu kesin. Cassius Clay’in yani tüm Dünya’ya mazhar olduğu isimle MUHAMMED ALİ… Spor tarihinin tartışmasız en özel en nadide isimlerinden biri.Will Smith’in harika oyunculuğu, insanın izledikçe inanamayacağı tarihsel anları ile asla unutamayacağınız bir film.

 

 

 

 

İnvictus

 

 

Yıl:2009

Konu:Rugby / True Story

Nedir Ne değildir? Nelson Mandela yadaMadiba… Yine tarihe ismini altın harflerle yazdırmış bir efsaneden bahsediyoruz.MorganFreeman’ın canlandırdığı Mandela’nın uzun süreli hapis cezasının ardından göreve geldiği Güney Afrika devlet başkanlığında Güney Afrika Rugby takımı ile beraber bir ulusu tüm bileşenleri ile (renk ayrımı yapmadan) ortak paydada toplaması konu edinmiş. Güney Afrika Rugby takımının Dünya Kupası boyunca yaşadığı olaylar çok güzel işlenmiş ve Nelson Mandela’nın neden tüm Dünya’da saygı gören bir insan olduğunun kanıtlandığı olaylar bizlere aktarılmış.

 

 

 

Pawn Sacrifice

 

 

 

Yıl:2014

Konu:Satranç / True Story

Nedir Ne değildir? Tamam haklısınız satranç tam anlamıyla kimilerince spor olarak kabul edilmese de bu filmi bu listeye yazmamak için iyi bir sebep değildi.Çünkü bu hikaye olağanüstü derecede ilgi çekici ve heyecan verici.Rus şampiyon Boris Spassky ile Amerikalı genç satranç oyuncusu Bobby Fischer’ın unutulmaz rekabetinin konu alındığı bu film aynı zaman da bir soğuk savaş dönem filmi olarak da kategorize edilebilir.Özellikle genç ve satranca ilgili okuyucularımızın kesinlikle izlemesini tavsiye ederim.

 

 

 

 

42

 

Yıl:2013

Konu:Beyzbol / True Story

 Nedir Ne değildir? Kurallarına hala hakim olamadığım ama izlerken enteresan bir haz duyduğumuz Beyzbol sporunun efsanesi  Jackie Robinson’un hayat hikayesi. Amerikan spor tarihinin efsanelerinden biri olan Robinson’un, Brooklyn Dodgers için oynarken siyahi olduğu için yaşadığı olaylar ve sporcunun bunlarla başa çıkışı beyaz perdeye aktarılmış.

 

 

 

 

Eddie the Eagle

 

 

 

 

 

 

 

Yıl:2016

Konu:Kayakla Atlama / True Story / Olimpiyat

Nedir Ne değildir? Böyle bir film senaryosu yazsanız ve yapımcının önüne koysanız size ‘ hadi arkadaş git biraz şuna gerçeklik ekle’ diyeceği tarzdaki hikayesiyle hem de gerçek hayat hikayesi ile unutamayacağınız bir filme merhaba deyin. İngiltere’nin en meşhur sporcularından birinin hayatını hala izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınızdır. Eddie’nin azmi, inatçılığı ve olimpik ruhu sizi mest etmezse ben burada sizi bekliyorum.

 

 

Moneyball

 

Yıl:2011

Konu:Beyzbol /True Story

Nedir Ne değildir? Başarısız bir beyzbol kariyeri sonrası mütevazi bir takımın idareciliğine soyunan karakterimiz biraz şansı biraz da vizyonu sayesinde geliştirdiği ve daha sonra tüm Dünya’ya ve sadece beyzbol’a değil tüm spor branşlarına armağan ettiği sistem ile kazandığı başarının heyecan verici hikayesi. Brad Pitt’i spor filmlerinde izlemenin ayrı bir keyif olduğunu söyleyebileceğimiz bir film.

 

 

 

 

The Blind Side

 

Yıl:2009

Konu:Amerikan Futbolu / True Story

Nedir Ne değildir?Dram,komedi ve spor üçgeninde hazırlanmış harika bir hikaye.MichaelOher isimli genç bir çocuğun hayatındaki sıradışı değişime tanık olduğumuz bu film herkesin izleyebileceği türden bir yapım.Aidiyet duygusunu harekete geçiren aile olmanın ne demek olduğunu anlatan bir film.

 

 

 

 

 

Remember the Titans

 

Yıl:2001

Konu:Amerikan Futbolu / True Story

Nedir Ne değildir? Hayatınız da bu tip filmleri kaç kere izlersiniz bilemem ama bu film kesinlikle o en iyi filmlerin arasında olacaktır.İzledikten sonra konsol oyunlarında vazgeçilmezim olacak Titanlara hayranlığımın başladığı film.Verdiği mesajlarla, yarattığı algılarla harika bir spor filmi ve tabiki başrolde Denzel Washington’un muazzam oyunculuğu.

 

 

 

 

The Damned United

 

Yıl:2009

Konu:Futbol / True Story

Nedir Ne değildir? İşte budur diyeceğiniz bir futbol filmi.Sizin de bildiğiniz gibi futbol filmi yapmak diğer branşlara göre çok daha zor ama bu film bir başka.Çünkü zaten hikaye baştan aşağıya sıradışı. İngiliz futbolunun en iyi hoca ikililerinden Brian Clough & Peter Taylor’un izledikçe doyamayacağınız başarı hikayesi. Tabii muazzam İngiliz aksanı da yanında hediye.

 

 

 

 

The Program

 

Yıl:2015

Konu:Bisiklet / Belgesel

Nedir Ne değildir?Bisiklet sporunun tarihine geçmiş fakat daha sonra yaptığı itirafla tarihin sayfalarından koparılmış bir efsanenin hayatı. Lance Armstrong’un sıradışı spor yaşantısını, sevabıyla, günahıyla açıkça ortaya konduğu film bisiklet sporunun ne denli zor bir hadise olduğunu bizlere kanıtlıyor.

 

 

 

 

 

The Two Escobars

 

Yıl:2010

Konu:Futbol / True Story / Belgesel

Nedir Ne değildir?İşte geldik zirveye.Her ne kadar bir sıralama yapmayacağım desemde bu bir listeyse bu film o listenin tartışmasız bir numarası olacaktır. Kolombiya’nın Dünya’ya sunduğu iki Escobar’ın (PABLO ve ANDRES) hikayesini göz kırpmadan izleyeceksiniz.Hele ki Narcos dizisini izleyenler daha izlemediyse çok şey kaybetmiş demektir. Pablo Escobar’ın spor Dünyası ile olan tüm ilişkilerinin gözler önüne serildiği harika belgeseli buruk finali ile kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

 

 

 

 

TÜRK BONUSU

DAR ALANDA KISA PASLAŞMALAR

 

Yıl:2001

Konu:Dram /Spor

Nedir Ne değildir? Yönetmen Serdar Akar’ın kendi  çocukluğunun geçtiği kasabanın hikayesini anlattığı filmde. Esnafspor’un Amatör ligde şampiyon olma hayali ve bunun yanında ‘Hayat fena halde futbola benzer’ sloganının işlendiği harika bir hayatın içinden beyaz perdeye aktarılmış bir film.Türkiye’de bu ve bunun gibi sporu içine alacak filmleri daha çok görmek dileğiyle izlemenizi öneririm.

Etiketler: /


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım