Kramponlupisagor -

Katalanlar İçin Barcelona Her Şeyden Önce Özgürlük Ve Hoşgörü İfade Eder

Katalanlar İçin Barcelona Her Şeyden Önce Özgürlük Ve Hoşgörü İfade Eder
  • 14.09.2017

Barcelona şehri Katalanlar için ne ifade ediyor? Siz onların içinde yaşarken neler gözlemlediniz bu süreç içerisinde? Barcelona’da yaşamak ne anlama geliyor?

Mehmet Çiftçi: Katalanlar için Barcelona her şeyden önce özgürlük ve hoşgörü ifade eder. Buraya göç eden ve ziyaret edenler içinde bu geçerlidir. Katalonya küllerinden doğmuş, acılar çekmiş, İspanya iç savaşında binlerce evladını kaybetmiş bir halk olduğundan özgürlüğe ve hoşgörüye çok önem verir.  Ben 25 yıldır burada yaşayan, özgürlüğün anlamını çok iyi bilen bir Türk olarak bunun tadını doya doya yaşamaya çalışıyorum.

 

 

Son günlerde referandumdan dolayı İspanya Futbol Federasyonu ve Barcelona cephesinden sık sık açıklamalar geliyor. En son basında yer alan açıklamaya göre Javier Tebas, bağımsızlık ilan edilirse Barcelona’nın La Liga’da oynayamayacağını söyledi. Barcelona cephesinden ise Girona ve Espanyol’un yer aldığı farklı bir ligde mücadele edeceğiz açıklaması geldi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Katalonya bağımsızlığını ilan ederse Barcelona futbol takımının durumu ne olur? Hangi ligde mücadele eder?

Mehmet Çiftçi: Bence Barcelona La Liga’da yoluna devam eder. Aynen Monaco örneğinde olduğu gibi. Barcelona La Liga’nın katma değeridir. Endüstriyel futbolda bu ligin değerini bırakın İspanyollar UEFA bile düşürmeye yanaşmaz. Herkesin içi rahat etsin. Bu tür açıklamalar 1 Ekim’de yapılması planlanan referandumda halkın Katalonya’nın İspanya’da kalması yönünde oy kullanması için yapılan blöflerdir. Yani futboldan çok siyasi içerik taşıyan açıklamalardır.

 

 

Barcelona İspanya’da Franco döneminde kötü muamele görmüş bir şehir buna paralel olarak futbol takımı da kötü hadiseler yaşamış. Sizce bu referandumda bağımsızlıklarını ilan etmeleri İspanya’dan alınacak bir rövanş mı onlar için?

Mehmet Çiftçi: Şayet bir bağımsızlık olursa hiç kuşkunuz olmasın bu bir rövanş anlamı taşır. Doğrudur Barcelona kulübü Franco döneminde çok acılar yaşadı. Başkanları kurşuna dizildi. Bu yüzden kulübün girişinde “Mésque un club”  bir kulüpten de öte yazısı yer alır. Barcelona takımı sadece futbol ifade etmez. Siyasi içerik taşır. Katalonya’nın bağımsızlığına giden yolda Barcelona kulübü ve futbolcuları (Katalan) üzerine düşen görevi yaparlar.

 

Eski Barcelona’lı oyuncu Oleguer İspanya Milli Takımı’nda oynamayı reddetmişti. Şimdi bu referandum sonrası Katalonya bağımsızlığını ilan ederse Pique, Iniesta, SergioBusquets, Sergi Roberto ve daha birçok Katalan kökenli oyuncunun akıbeti ne olacak? Sizce İspanya Milli Takımı’nı bırakırlar mı? Bu referandum sonucu Milli Takım’ı nasıl etkileyecek?

Mehmet Çiftçi: Çoğu bırakır. Ancak bir geçiş dönemi olacağını sanmıyorum. Bu saydığınız futbolculardan özellikle Pique hemen formayı atar. Inıesta’nın bırakacağını sanmam çünkü Katalonya’da yasayan İspanyol bir ailenin çocuğu. Etliye sütlüye karışmayan bir tip. Özetle bazı dökülmeler yaşanır ama fazla olmaz.

 

 

Rüştü transferinde de Arda transferinde de oradaydınız. Rüştü çok kısa bir sürede Barcelona’dan ayrıldı, Arda ise her ne kadar bu sezon problem yaşıyor olsa da 3. sezonuna girdi Barcelona’da. İkisi arasındaki fark neydi? Sizce Arda Turan’ın bu sezon Barcelona’da bu kadar problem yaşamasının temel sebebi nedir?

Mehmet Çiftçi: Rüştü talihsiz bir ortamda buraya geldi. Barcelona maalesef son 20 yıldır sürekli kaleci sorunu yaşadı. Dream Team döneminin nostaljisini yaşayan bir Barcelona başarılar gelmeyince tüm yükü ve suçu kalecilere yükledi. Rüştü’ye fırsat vermediler. Sabır göstermediler. Arda tam anlamı ile bir tez konusu olabilecek olayları içerir. Arda’nın nasıl transfer edildiği, kimlerin ettiği, neden edildiği konuları sayfalarca anlatılabilir. Ben sadece bir konuya önem vermek istiyorum. Gerisini okuyucu değerlendirsin. Arda o meşhur  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyen referandum videosunu yayınladıktan sonra birkaç hazırlık maçı dışında bir daha forma şansı bulmadı. Neden? Bunlar derin konular… Herkes kendi sonucunu çıkarsın…

 

2008 Avrupa Şampiyonası, 2010 Dünya Kupası ve 2012 Avrupa Şampiyonası ile futbolda altın çağını yaşayan İspanyollar bu başarının çok büyük bir bölümünü Barcelonalı oyunculara ve Barcelona’nın “Tiki Taka”sına borçlu desek çok yanılmayız. Peki biz böyle düşünürken İspanya’da genel görüş ne? Mesela İspanya Milli Takımı bu başarıyı Barcelona sayesinde kazandı görüşü ya da bir hak teslim edilişi var mı?

Mehmet Çiftçi: Vardır. İspanya’da herkes bilir ki ülkeye gelen Avrupa ve Dünya şampiyonlarının arkasında Barcelona’nın “Tiki Taka” futbolu yatar. Tiki Taka futbolu öylesine halk tarafından benimsendi ki milli takımın başında olan Aragones’den sonra del Bosque geldi ve sistemi hiç değiştirmedi. Üzerinde oynamaya bile gerek görmedi. Ancak bu sistem zamanla insanları sıkmaya başladı. Barcelona bile bundan vazgeçmek zorunda kaldı.

 

 

Son yıllarda eskisi kadar güçlü olmayan Barcelona futbol takımı bu yıl Neymar’ın ayrılması, hoca değişimi, bağımsızlık referandumu ve Real Madrid’e karşı kötü futbol oynayarak kaybedilen Süper Kupa gibi faktörlerden dolayı çalkantılı günler geçiriyor. Başkanın istifasını isteyen bir kesim de mevcut. Tüm bunlara rağmen Barcelona Messi’nin liderliğinde lige 3/3 yaparak başladı ve Şampiyonlar Ligi ilk maçında son finalist Juventus’u 3-0 gibi net bir skorla geçmeyi başardı. Barcelona futbol takımının durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sezon her şeye rağmen toparlanıp başarılı olabilecekler mi?

Mehmet Çiftçi: Barcelona başkanının dışında kabuk değiştirmeye başladı. Valvarde bence çok doğru bir seçimdi. Geçen sene bu takım, taraftarlarını çok üzdü. Ben hiçbir zaman Luis Enrique taraftarı olmadım. Yanlış bir tercihti. Neymar hiçbir zaman Barcelona’da rahat değildi. İstekli futbol oynamıyordu. Messi’nin altında 2. sınıf bir futbolcu olmayı hazmedemedi. Gitmenin yollarını arıyordu. Bir lider kimlik arayışı içindeydi ve PSG’ye gitti. Bence yanlış yaptı. Fransız futbolu zamanla Neymar’ı daha hırçın yapacaktır. Neymar’ın asıl yeri Real Madrid’dir. Kendisi de Real Madrid hayranıdır. Babasının fazla para kazanma hırsının kurbanı oldu.

 

İspanyollar’ın birçok spor branşında başarılı olması 1992 Barcelona Olimpiyatları’na kadar dayanıyor. Olimpiyat öncesi ektikleri tüm tohumları hala günümüzde bile toplamaya devam ediyorlar. Sizce Türkiye Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapsa bu tip bir başarı sağlayabilir mi?

Mehmet Çiftçi: Tabii ki sağlanır. Sadece İspanya mı? Bakın Çin de Olimpiyatları organize etmenin başarısının üzerine gidiyor. Çok sayıda dalda Çinliler sporda söz sahibi olmaya başladı. Umarım Türkiye bu sevdasına yakın zamanda kavuşur ve sporda söz sahibi ülke ünvanına ulaşmayı başarır.

 

İspanya gibi üst düzey spor kültürüne sahip bir ülkede neden bu kadar partizan bir spor medyası var?

Mehmet Çiftçi: İspanya siyasi olarak özerk yönetimler ile yürütülen bir devlet yapısına sahip. İspanya bir anlamda devlet içinde devletler ile yönetiliyor. 17 tane özerk yönetim var ve her yönetim kendi bölgesine çalışıyor. Durum böyle olunca kendi takımını kendi bölgesini koruyan bir medya ortaya çıkıyor. Buna partizan demeyelim de bölgesine sahip çıkan medya yapısı adını takalım.

 

Mastercard turizm endeksine göre 2016 yılında 8 milyon 200 bin insan Barcelona’yı ziyaret etti. Sadece futbol için bile yüzbinlerce insanın geldiği Barcelona’nın turizmi referandumdan etkilenir mi? Etkilenirse nasıl etkilenir?

Mehmet Çiftçi: Kesinlikle hayır. Barcelona kenti turizme hazırlıklı bir kent. Burası sanat ve kültür başkentlerinden biri. Çok sayıda sanatçının yapıtları, eserleri, müzeleri bu kentte. Referandum ile bunlar buradan ayrılmaz. Buraya yine turist gelecek, yine rekorlar kırılacak. Siyaset, sanat ve kültürün altında her zaman ezilmeye mahkumdur.

 

 

 

(YASAL UYARI: Bu röportaj kramponlupisagor.com kaynak gösterilmeden kullanılamaz.)

Etiketler: / / / /


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım