Kramponlupisagor -

İlkan Karaman ile Keyifli Bir Röportaj

İlkan Karaman ile Keyifli Bir Röportaj
  • 20.02.2018

Uğur Sever: Türkiye Basketbol  Ligi’nde geçerli olan yabancı kuralı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce yabancı kuralının yerli oyuncuların forma bulma şansındaki etkisi nedir?

İlkan Karaman: Hepimiz için bütün Türk oyuncular için problem olan ana konulardan birisi. Daha önceki yıllara nazaran daha fazla Türk oyuncu oynuyordu ve daha fazla başarı geliyordu. Türk basketbolculara karşı tavizler biraz daha az. Yabancı oyuncu konusunda Türk basketbolunun ilerlemesini kısıtlıyor diyebilirim. Gelişim daha ikinci planda oluyor açıkçası. Önemli olan takımın başarısı olarak düşünülüyor. Eskiden 18 yaşındaki çocuklar maçlarda oynuyordu, şimdi 24 yaşında biri oynadığında “Genç” statüsünde sayılıyor.

Uğur Sever: Bildiğiniz üzere gündemde yabancı oyuncu sayısının düşürülmesi de var.

İlkan Karaman: Yabancı oyuncu sayısı azalırsa Türk oyuncuların daha üst yerlere gelebileceğini düşünüyorum. Türk oyuncuları daha fazla süre alacak. Çok para almamıza gerek yok. Bazen şımarıklık olabiliyor. Buradan yabancılara bir ön yargım ya da karşıtlığım olduğu gibi anlam çıkarılmasın. Kaliteli yabancı, her zaman basketbolumuza değer katar, rekabeti arttırır.

Uğur Sever: Her ne kadar Fenerbahçe’ye geldikten sonra Obradovic ile sakatlığınızdan ötürü çalışmış olamasanız da saha dışında, motivasyon anlamında ve taktik anlamda Obradovic’i gözlemlediğiniz kadar bizlere anlatır mısınız?

İlkan Karaman: Saha içinde gözlemleme şansım olmadı çünkü hiçbir antrenmana çıkamadım. O zaman sakatlık problemleriyle boğuştum. Obradovic’in başarılarını ve yaptıklarını görüyoruz zaten. Bence bireysel olarak özellikle birkaç sezondur onunla beraber çalışan oyunculara bakarsak her sene biraz daha onların üstüne koyduğunu görebiliriz.

Uğur Sever: Fenerbahçe formasıyla 12-13 sezonunda Panathinaikos’a karşı bir Euroleague maçında 12 sayı, 7 ribaund ve 1 asist ile oynamıştınız ve kendi Eureoleague rekorunuzu kırmıştınız. Avrupa’nın en prestijli basketbol organizasyonunda 22 yaşındayken, bu kupanın en çok şampiyon olan takımlarından birine karşı böyle bir performans göstermek size ne hissettirdi?

İlkan Karaman: O yaşta öyle bir performans göstermek benim için paha biçilemezdi ve o dönemde çok güzel bir ivme yakalamıştım. Karşıma çıkan rakibi Avrupa’nın en büyük takımlarından biri olarak “Ne yapacağım?” diye çaresiz olmaktansa, kendimi ispatlama olan inancım ve güvenimle çıkıyordum. Böyle bir şey elde ettikten sonra üstünden kaç sene geçerse geçsin oturup konuşabiliriz. Çok güzel bir tecrübeydi ve anılardı. Performansımı yine o seviyelere çıkarmak istiyorum.

Uğur Sever: Uzun bir sakatlığın ardından Acıbadem Üniversitesi ve oradan da Beşiktaş Sompo Japan’a transfer oldunuz. Beşiktaş’a transfer süreciniz nasıl gelişti?

İlkan Karaman: Beşiktaş’a transfer sürecim şöyle oldu, Ufuk Abi ile görüştük. Ondan sonra menajerimle konuştuk. Adaptasyon sürecinden sonra artık iyi bir form tutmaya başlamıştım. Ondan sonra antrenmanlara katıldım, uzun süre sonra sahalara geri dönüyordum. Antrenmanları da iyi geçirdikten sonra da Beşiktaş ile anlaşmaya vardım.

Uğur Sever: Ufuk Sarıca’yı anlatır mısınız?

İlkan Karaman: Basketbol bilgisi tartışılmaz. Yardımcı koç da Karşıyaka’da çalıştığım Arda Demirbağ’dı. Referans olarak zaten beni çok iyi bildiği için ben oraya gitmeden önce Ufuk Abi’ye referansımı vermişti. Ondan sonra da anlaşmaya vardık. Ufuk Abi ile de söylediğim şeyler üzerine konuştuk. Ufuk Abi de ileride daha büyük başarılara imza atacak ender Türk koçlardan birisi. Antrenmanlar oyuncuları performans olarak o kadar çok etkiliyor ki. Motivasyon anlamında kendini çok yukarıya çekiyorsun.

Uğur Sever: Ki Beşiktaş final serisinde her ne kadar 4-0 mağlup olsa da çok iyi mücadele etmişti.

İlkan Karaman: Beşiktaş’ın ilk senesinde böyle bir başarı zaten beklenmiyordu. Takım belki ortalarda olur, yarı finale çıkar belki diye düşünülüyordu ama bu aşamaya gelmesi çok büyük bir başarı oldu. Ufuk Abi’nin ilk senesinde çok büyük bir başarı oldu.

Uğur Sever: Sezona İstanbul BB takımında başladınız ve fazla süre bulamadığınızı gördük. Ardından Büyükçekmece’ye transfer oldunuz. Burada ise yükselen bir form grafiğiniz söz konusu. İstanbul BB’de neden yeteri kadar süre bulamadınız? Büyükçekme’de gösterdiğiniz bu performans takım içi motivasyonun yüksek olmasından mı kaynaklı? Büyükçekmece’de takım olarak ve bireysel olarak hedefiniz nedir?

İlkan Karaman: İBB’de ilk başlarda çok güzel süre de buldum, çok güzel işler yaptığımı da düşünüyorum. Daha sonra koçun da kararıyla biraz daha sürelerim düşmeye başladı. Bu seneyi de çıkış senem olduğunu düşündüğüm için daha fazla süre bulabileceğim bir takıma gitmek istedim ve Büyükçekmece’ye imza attım. Motivasyonum çok yüksek. Özhan Abi’den de çok destek gördüm. Şimdi zaten ben bir seviyeye kadar kendimi getirdim form olarak. Çalıştım, antrenmanlar yaptım, maçlar oynadım. Şimdi bunların meyvesini toplamaya başladım. Güzel işler yaptıkça bulduğunuz süre de, destek de artıyor. Büyükçekmece benim için çok güzel bir şans oldu. Günden güne de performansın çok daha artacağını biliyorum.

Uğur Sever: NBA’de Brooklyn Nets tarafından draft edildiniz. Bizlere draft sürecini anlatır mısınız?

İlkan Karaman: Ben Karşıyaka’da çok güzel bir sezon geçirdim 21 yaşında. Zaten hedeflediğim şeylerden biri de NBA’e gitmekti. Adidas’ın düzenlediği NBA kamplarına gittim. Ondan sonra orada dikkat çekmeye başladım. NBA koçları, NBA scoutları tarafından izlendim. Ondan sonra beni 8-9 tane workout’a çağırdılar. Hepsini çok güzel geçirdim. Ama son ana kadar nereye gideceğimi bilmiyordum. Sağ olsun o zamanlar Mehmet Okur Amerika’da beni misafir etti. “Kardeşim gel beraber olalım, draftları takip edelim” dedi. Draft yapılan yere gitmemiştim Mehmet Okur ile beraber takip ettik. Evde izliyoruz, bekliyoruz, tahmin ettiğimiz takımlar çıkmaya başladı. Bekliyoruz yok, o geçti bu geçti yok. Artık sonlara doğru yaklaşıyoruz, elim ayağım titriyor. Bir yandan da iPad’den de takip ediyorum. Sonra benim ismim bir okundu, bir atladım Mehmet Abi’nin üstüne. Evde kopuyoruz, kutluyoruz. Sonra ailesiyle beraber kutlamaya gittik. Ondan sonra geldim, üzerine Milli Takım, Fenerbahçe olayları oldu. Konuşulan Fenerbahçe’deki kontratım bittikten sonra NBA’e gitmekti. Ancak biliyorsunuz araya sakatlık girdi. Ama hala hedeflerim ve hayallerim vazgeçmedim ve bunlar için çok çalışıyorum. Neler olacak göreceğiz.

Uğur Sever: Çok sayıda dövmeniz. Bir anlamları var mı?

İlkan Karaman: Sayı olarak bilmiyorum. Benim için en anlamlılarından biri olan sol baldırımda olan Gladyatör dövmesi. Çünkü yaşadığım sakatlıklara rağmen hiçbir zaman savaşmayı bırakmayan bir yapım var. En anlamlı dövmelerimden bir tanesi de o. Diğerleri de süregelen yılların içerisinde bir şeyleri planlayıp yaptırmadım ama beğendiğim şeyler oldu. Kolumdaki dövme melekler üzerine. Birkaç anlamlı yazı var ama öyle hayatımda özel olan bir şeyler yaptırmadım. Daha çok hoşuma giden şeyleri yaptırdım. Bir de boynumdaki dövme var. Karşıyaka’da geçirdiğim sezondan sonra bunu yaptırmıştım draft olmadan önce. Hem Karşıyaka’daki forma numaram var, onun anlamı farklı yani.

Uğur Sever: Basketbol kariyeriniz boyunca 4 ve 5 pozisyonlarında oynadınız. Ama daha çok 4 numarayı tercih ettiğiniz biliniyor. Bunun sebebini açıklar mısınız? Basketbol kariyerinizde daha farklı mevkilerde de oynadınız mı?

İlkan Karaman: Altyapılardayken zaten hep 3 numarada oynuyordum. Yeri geldiğinde temelimin daha çok ilerlemesi için beni guard bile oynatan koçlarım oldu. Ama çoğunlukla 3 numarada oynadım. Ondan sonra 4 numara oynamamın sebebi ben fiziksel mücadele oyunu, agresif oyunu çok seviyorum. Ama aynı zamanda dışarıdan şut da atıyorum. Tamamen 5’e saplantılı olduğun zaman, dışarıdan şutumu kullanmamı engelliyordu. O yüzden biraz daha 4 numarada oynamayı tercih ediyordum. Gerek penetre yapmam, gerek dış şutlarımın iyi olması bunun nedeni. O boyda olmama rağmen beni 3 numarada oynatan hocalarım da oldu. Bu konuda altyapılarda daha fazla özen gösterilsin ki, çocuklar ve oyuncular daha iyi gelişebilsin. Yapılan antrenmanların çok sıkı bir şekilde analiz edilip, ona göre hareket edilmesi lazım.

Uğur Sever: Şu anda NBA’de son dönemde yavaş yavaş süre almaya başlayan ve Cleveland formasıyla maçlara ilk 5’te başlayan Cedi Osman hakkında ne düşünüyorsunuz? Cedi’ye vereceğiniz tavsiyeler neler?

İlkan Karaman: Cedi’nin oynadığı basketbolu çok beğeniyorum. Tarzını çok beğeniyorum. Oraya gittiğinde çok güzel şans geldi ve onu da çok güzel değerlendirdi. Daha da başarılı olacağına inanıyorum. Ona verebileceğim bir tavsiye yok. Çünkü zaten her şeyi olması gerektiği yapıyor. Zaten o zekada bir çocuk. O yüzden tavsiye mavsiye, öneri vermeye gerek yok. Zaten söyleyeceğim şeyleri yapıyor. Hem saha içinde, hem saha dışında, hem benchte tam bir takım oyuncusu. Aldığı süreleri de güzel değerlendiriyor. Takımla da iç içe. İnşallah çok daha başarılı olacak.

Uğur Sever: Unutamadığınız bir maç?

İlkan Karaman: Fenerbahçe Ülker-Boston Celtics maçı. Kevin Garnett ile hava atışına çıkmıştım. O maç, hayallerime atılmış ilk adım olarak, hep hatırlayacağım bir maçtır.

Uğur Sever: Unutamadığınız komik bir olay/anı?

İlkan Karaman: Yeni olan bir olayı anlatayım. Bir tane set oynuyoruz. Bizim Walker’ın çıkacağını görmedim. Erving Walker, kendini çıkacak sanıyor, beni görmedi, bir çarpıştı o hızla. Dönüp bana “Napıyorsun” diyor, ben ona “Sen napıyorsun” diyorum. Koca sahada çarpıştık. Sonra maçtan sonra da konuştuk. “Görmüyor musun koskoca adamım” dedim.

Uğur Sever: Hayatınızdaki en büyük üzüntünüz?

İlkan Karaman: Sakatlığımın uzun sürmesi. Çare bulamamak. 4 ameliyata rağmen çare bulamamak. Tendonumda bir problem vardı. Yükü kaldıramıyordu tendonum, iyice incelmişti. Birkaç operasyon geçirdim ve bunlar sakatlığımı geçirmedi. İsviçre’de geçirdiğim operasyonumda tendonuma takviye yapıldı ve sahalara döndüm.

Uğur Sever: Basketbol kariyerinizde sizi en çok şaşırtan olay?

İlkan Karaman: Sakatlıktan döndükten sonra tekrar eskisi gibi olmak daha kolay olacak sanıyordum ama hayatımdan ve kendimden çok kat be kat fazla şey vermem gerekti. Bu kadar zor olacağını düşünmüyordum.

Uğur Sever: İdolünüz kim?

İlkan Karaman: Zaman içinde değişti tabi. Bir oyuncuya bağlı kalmam da diğer oyunculardan görüp örnek aldığım insanlar vardı. Spesifik olarak birinin ismini veremem. Ama örnek aldığım isimleri söylemek gerekirse Printezis, Shengelia örneklerini verebilirim.

Uğur Sever: Oynamaktan keyif aldığınız arkadaşınız?

İlkan Karaman: Geçen sene Beşiktaş’ta Kenan Sipahi ile çok iyi anlaşıyordum. Kenan zaten çok uzun yıllardır arkadaşım. Sahada da çok iyi guard’lardan bir tanesi. Bo McCalebb ile çok güzel anlaşıyorduk aynı zamanda. Çok güzel bir uyum sağlamıştık.

 

 

 

 

(YASAL UYARI: Bu röportaj kramponlupisagor.com kaynak gösterilmeden kullanılamaz.)

Etiketler: / /


ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Batuhan dedi ki:

    Keyifle okuduğum bir röportaj olmuş. Çok teşekkürler.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım