Kramponlupisagor -

Türkiye’de Oyuncu Gelişimi ve Pilot Kulüp

Burak Karatas
Burak Karatas
  • 19.11.2018

Altyapıdan çıkartılan oyuncuyu bir türlü as takıma monte edemiyoruz. Bu sorun, bütün kulüplerimizin özellikle büyük kulüplerin en büyük problemlerinden biri. Harika altyapı tesisleriniz, mükemmel antreman sahalarınız olsa bile istediğiniz sonuçlara ulaşamayabiliyorsunuz. Peki neden ? Avrupa’da, Güney Amerika’da olup, biz de olmayan şey nedir? Sırbistan, Yunanistan, Ukrayna,Danimarka gibi ülkelerin kulüpleri oyuncu yetiştirebiliyorken biz neden yapamıyoruz? Bir numaralı etken: Sabır. Türk insanı sabredemez, bir an önce olsun ister. Çabuk sinirlenip ani tepkiler verir. Biz genç oyunculara, kaldıramayacakları sorumluluklar verip, önce onları omuzlarımıza alıyoruz. Sonra da bu çocukları, birkaç hata yaptıkları için omuzlarımızdan indirip uçurumdan aşağı atıyoruz.

Fikirlerine çok önem verdiğim bir psikolog, üzerinde ciddiyetle düşünülmesi gereken gözlemlerde bulunmuş. Şöyle diyor: “Anında doyum elde etmek isteyen bir toplum olduk; ayrıca her şeyin çabuk, verimli ve istediğimiz gibi olmasını bekliyoruz. Tersi olduğunda ise, giderek daha çok hayal kırıklığına uğramaya ve sinirlenmeye başlıyoruz. Tüm bunlar sabırsızlığın işaretleridir. Sakin kalıp o anın tadına varma becerimizi kaybettik.”

80 milyonluk bir ülkenin perspektifini değiştirmeye çalışmaktan daha maliyetsiz ve daha pratik bir yol var: Pilot kulüp kullanmak. Her şeye fazlasıyla sahip olan bizler, bünyemizdeki 2-3 oyuncuya ödediğimiz maaş kadar bir bedelle Almanya’da, Danimarka’da alt lig kulüpleri satın alabiliriz. Böylelikle genç oyuncular ülkenin zehirli ikliminden uzaklaşıp kendilerini futbola daha çok verebilirler. U21 ligimiz, oyuncularımızın kendini geliştirip, hazırlaması için yeterli seviyede değil. Ve bizim ligimiz 28.98 yaş ortalamasıyla Avrupa’nın en yaşlı ligi konumunda bulunuyor. Pilot kulüplerin temel amacı: Altyapıdan çıkan oyuncularla, as takım arasında köprü vazifesi görmektir. Biz ise bu maliyetsiz yolu kullanmak yerine sayısız genç yeteneği medya, taraftar, yönetim elele verip heba ettik. 1 yıl önce Fikret Orman, 6 ay önce Ali Koç, oyuncu yetiştirmek için pilot kulüp satın alacaklarını söylemişlerdi ama iki taraftan da bir hamle göremedik henüz. Umarım bu vaatler bir an önce hayata geçer. Tabii ki sadece bütçe ayırarak halledilebilecek kadar basit bir iş değil. Yeni bir ülkede yeni bir sistem oturtmak ve bunu düzenli hale getirip, adeta bir makine gibi işlemesini sağlamak mutlaka zaman ve enerji harcatacaktır. Bu yol, parayı bastırıp oyuncuyu getirtmek kadar kolay ve zahmetsiz bir yol değil ama inanın bana kurtuluşumuz için tek yol.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım