14 Aralık 2018

Basketbol Notları #1 Birkan Batuk

Basketbol Notları #1 Birkan Batuk

Daha önce Türkiye Ligi’nde üç farklı kulüpte oynamış bir isimsin. Şu anda da Anadolu Efes’te forma giyiyorsun. Sence kulüpler arasındaki farklılıklar neler ? Diğer bir soru da bu sene hem Türkiye Ligi hem de Avrupa için iddialı bir kadro kuruldu. Bu seneki hedeflerinizden bahseder misin ?

Birkan Batuk:  18 yaşında 2. Ligde Trabzon’da forma giymiştim daha sonra ise benim için unutulmaz bir tecrübe olan Karşıyaka macerası var. Orada Karşıyaka ile ve taraftarlar ile bütünleştiğim harika 3 sezon geçirdim. Daha sonra Efes’e transfer oldum. 4 yıl burada oynadım, tabii burası çok büyük bir kulüp. Sokakta basketbolu takip eden biriyle tanıştığın, sohbet ettiğin zaman Avrupa’da olsun, yurtiçinde olsun Türk Basketbolu’nu Efes’in tanıttığını ve temsil ettiğini söyler. Sonrasında diğer kulüplerin bu branşa yatırım yapmasıyla taraftarlar kendi destekledikleri takımlara döndüler. Oynadığım hiçbir kulübü küçümseyemem Darüşşafaka da Karşıyaka’da basketbol kültürü olan harika kulüpler ama Efes’in farkı Türk Basketbolu’na yıllardan beri hizmet etmiş olmasıdır.

Doğrusunu söylemek gerekirse geçen sezon bizim için hiç de iyi geçmedi özellikle Euroleague’de. Belki de Efes’in bu döneme kadar Euroleague’de geçirdiği en kötü sene olabilir.Geçen sene koçun değişmesinden sonra Euroleague’de maçları kaybettikçe ağırlığımızı lige vermek istedik ama maalesef Euroleague’in vermiş olduğu moral bozukluğu ve takımın içinde tam sinerjiyi yakalayamamış olmak Tofaş’a yarı finalde kaybetmemize sebep oldu. Bizim için geçen sezon sadece Türkiye Kupası’nı kazanmakla geçti. Bu zaten bizim her zaman hedeflerimiz arasında. Bu sezon da yeni bir yapılanma oldu, birçok oyuncu takımımıza katıldı. Bunun sonucunda sezona çok iyi oyuncularla ve büyük hedeflerle başladık. Bunlardan birincisi Cumhurbaşkanlığı Kupası’ydı ve bu hedefe ulaştık. Bundan sonrası içinde sezon gayet iyi gidiyor.Eurolegue’de bu sene hedef Final Four’a yükselip kupayı kazanabilmek. Bunu her zaman istiyoruz fakat bu sezon takım olarak da iyi basketbol oynunu her zaman istiyoruz fakat bu sezon takım olarak da iyi basketbol oynuyoruz, güzel bir seyirci desteğimiz var. Tabiki hedefe adım adım ilerlemek gerekiyor ama bu sene Final Four’a kalacağımıza inanıyorum.

Son dönemlerde basketbolda da yabancı sınırlaması kararı alındığından dolayı bu konu oldukça tartışıldı. Senin bu konu hakkındaki fikirlerin neler?

Birkan Batuk : Bunun hassas bir konu olduğunu düşünüyorum ben kendi adıma konuşmak gerekirse. Oyuncular oynayarak gelişir bu bir gerçek. Antrenman da çok önemlidir ama esas oynayarak gelişir.Ben şu anki kuralın yararlı olduğunu düşünüyorum, zaten milli takımımızdaki oyunvular iyi performanslarıyla bunu kanıtladılar.Milli takım şansı geldiğinde biraz da kulüpte oynayarak gidildiğinde neler yapabileceklerini gösterdiler. Çalışmak, oynamak ve gelişmek çok önemli bu kural da Türk oyunculara katkı sağlıyor tabiki yine de oyuncunun gelişimi için en fazla çabayı kendinin göstermesi gerekiyor.

Geçtiğimiz haftalarda Basketbol Milli Takımı, grubundan çıkmayı garantiledi ve Basketbol Dünya Şampiyonası için Çin biletini aldı.        Milli takımın şua nki genç jenerasyonu hakkındaki görüşlerin neler? Oldukça genç oyuncular ve maçlara etki edebiliyorlar.Ayrıca da bu takım içinde tekrardan yer almak gibi bir hedefin var mı ?

Birkan Batuk: Tabiki tekrardan seçilmek gibi bir hedefim var ama öncelikle buradaki sürelerimi ve performansımı arttırmam gerektiğini farkındayım. Şu anda çok yetenekli bir jenerasyon var. Furkan, Cedi, Metecan ve Tolga gibi isimler birbirinden yetenekli oyuncular. Tam kadro olduğumuz zaman neler yapabileceğimizi gösterdiğimizi düşünüyorum. Daha da birbirleri ile oynadıkça takım gelişecektir. Çin’de de bu takım elinden gelen performansı sergileyip iyi bir derece alacaktır diye düşünüyorum.

Kariyerinin bundan sonrası için bireysel hedeflerin nelerdir ?

Birkan Batuk: Kendi gelişimim ve kariyerim için en iyi kararı vermeye çalışacağım. Öncelikle kariyer hedeflerimden bahsetmektense şu anda performansımı yükseltmeye bakmalıyım. Takıma daha çok katkı verebilmek istiyorum. Daha sonrasında ise önümüzdeki sene için Efes ile 1 senelik opsiyonlu sözleşmem bulunuyor, tabiki burada kulübün benimle alakalı düşünceleri de çok önemli. Efes benim ailem gibi, 22 yaşından beri bu kulüpteyim.

Şu anda Euroleague normal sezonunda iyi bir performansınız var aynı zamanda takımınızdan Vasilije Micic de Kasım ayının Euroleague Mvp’si seçildi. Biraz da Micic’den bahsedebilir misin ?

Birkan Batuk: Micic geldiğinden beri çok olgun ve iyi bir basketbol oynuyor. Takım içinde de çok olgun bir oyuncu. Oyunu iyi okuyabilen ve buna yönelik kararlar verebilen bir oyuncu. Takım içindeki ortam da çok iyi durumda. Herkes birbirine yardımcı oluyor. Kenetlenebileceğimiz takım arkadaşlarına sahibiz ve herkesin başarıya inandığı bir sezona devam ediyoruz.

Euroleague’de zor bir fikstüre girdiniz Olympiakos ve Cska ile karşı karşıya geleceksiniz. Maçlara nasıl hazırlanıyorsunuz ?

Birkan Batuk: Aslında maç maç bakarak hareket ediyoruz.Aynı zamanda Türkiye Ligi’nde de maçlarımız olacak, orada da maç kaybetmek istemiyoruz artık. Her maçtan önce rakibe göre bir taktik çalışmamız oluyor fakat bunun dışında rutin çalışmalarımız oluyor.

Avrupa Basketbolunda faal olarak en beğendiğin oyuncu kimdir ?

Birkan Batuk: Corry Higgins’i çok beğeniyorum. Bu sezon harika bir basketbol oynuyor. Bu sezon Cska’nın maçlarını çok izledim en beğendiğim oyuncu Higgins oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ