Kramponlupisagor -

Baharın Kralı Kim Olacak ?

Kuzey Kılıç
Kuzey Kılıç
  • 09.01.2019

Spor Toto Süper Lig’in 2018-2019 sezonu, ilk yarısını tamamladı. Fenerbahçe’nin küme düşme hattında olması, Mbaye Diagne ve Kasımpaşa’nın yükselişi, Başakşehir’in beklediği şampiyonluğa bu kadar yaklaşması, kalbur üstü takımların düşüşüne karşılık Anadolu takımlarının yükselişi… Ancak bu sezonun dikkat çeken bir başka noktası ise alınan puanların tavanı.


Lider Başakşehir, ilk yarıyı 35 puanla kapattı. 10 galibiyet, 5 beraberlik ve 2 mağlubiyet alan Başakşehir’i Trabzonspor, Malatyaspor, Kasımpaşa ve Galatasaray, 29 puan ile takip ediyor. Son  şampiyonların ve ikinci olan takımların sezonu kaç puan ile tamamladığına bir göz atalım.

 
17/18 – Galatasaray 78 puan – Fenerbahçe 72 puan

16/17 – Beşiktaş 77 puan – Başakşehir 73 puan1

5/16 – Beşiktaş 79 puan – Fenerbahçe 74 puan

14/15 – Galatasaray 77 puan – Fenerbahçe 74 puan

13/14 – Fenerbahçe 74 puan – Galatasaray 65 puan


Yukarıda da görüldüğü gibi şampiyon olan takımların ortalama 76 puan ile sezonu bitirdiğini görüyoruz. Bu sezonun ilk yarısını 35 puan ile kapatan Başakşehir, matematiksel olarak (tabii top yuvarlak maç 90 dakika ) sezonu 70 puan ile kapatacak. İkinci olan takım ise 58 puan da kalacak. Ancak futbolda matematik her zaman geçerli olmayabilir. Sezon bu puanlar ile kapanırsa 2006/2007 sezonundan beri ilk kez bu kadar düşük tavan seviyeleri olacak. 06/07 sezonunda şampiyon olan Fenerbahçe, sezonu 20 galibiyet, 10 beraberlik ve 4 mağlubiyet ile tamamlamıştı yani Başakşehir, ikinci yarıda aynı galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet sayılarına ulaşırsa birebir eşleşme sağlanacak. Tabii bu matematik hesaplamalarına göre mantıklı; futbol hesaplamalarına göre biraz ters bir sonuç verebilir. Ancak bahar ayından zaferle ayrılan takımın, sezonu oldukça düşük bir puan bareminde kapatma olasılığı yüksek.


Tabii geçmiş yıllarda ilk yarıyı lider bitiren ekiplerin, ikinci yarıda düşüşe geçtiğini ve Fenerbahçe, Galatasaray veya Beşiktaş gibi takımların mutlu sona ulaştığına da birçok kez şahit olduk. Ancak; Fenerbahçe’nin çözmesi gereken daha büyük problemleri, Galatasaray’ın en az 3 kaliteli takviyeye, Beşiktaş’ın da kadro istikrarına ihtiyacı var. Abdullah Avcı önderliğindeki Başakşehir’in de Robinho takviyesi ile hız ve gol sorunlarına çözüm üretmesi, belki de bize 6. şampiyonumuzu kazandırabilir. Ama ne de olsa top yuvarlaktır süre 90 dakika…


Bu sezonun ilk yarısına bakıldığında kalite olarak vasat; çekişme olarak yüksek maçları geride bıraktık. Zira korkulu İstanbul deplasmanları, her takımın puan alabileceğini gösterdi. Malatyaspor, Kasımpaşa, Antalyaspor gibi ülkemizin güzide takımlarının da üst sıralarda yer alması geleceğin futbol rekabeti açısından olumlu bir işaret. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray rekabetine son yıllarda eklenen Başakşehir’in ardından bu potayı kızıştırmak hem lig için hem de milli takım için faydalı olacaktır. Tabii ki yapılandırılması gereken stadyumlarımız, daha verimli kullanılması gereken basın organlarımız, önem verilmesi gereken altyapımız ve doldurmamız gereken tribünlerimiz var. Çünkü hep övdüğümüz EPL seviyesine çıkmak için bir adım atmak istiyorsak bütçeleri yükseltmek yerine küçük adımlarla başlayabiliriz. Zira rekabetçi ruhumuzu; kalite ve sabırla kaynaştırırsak belki de hayal ettiğimiz bir lig izleyebiliriz.  


Çok detaylı analizler hali hazırda yapıldığı için ilk yarı durumuna farklı bir açıdan bakmak ve gelecek hakkında bazı matematiksel tahminlerde bulunmak istedim. Yorum, öneri ve görüşlerinizin bir sonraki yazılarımız için önemli olduğunu hatırlatır, yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.


Yazan: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım