Kramponlupisagor -

Dijital Çağda Futbol Anlayışı

Kuzey Kılıç
Kuzey Kılıç
  • 10.01.2019

Dijitalleşmenin Son Harikası: Meşin Yuvarlak

Teknoloji ve iletişim birlikteliğinden doğan dijitalleşme; MÖ 28000’li yıllarda Cro Magnon figürlerinden 2019’un son teknoloji telefonlarına uzanan derin bir yolculuktur. Yazı, kağıt, matbaa, telgraf, telefon, radyo, televizyon ve bilgisayar derken milyarlarca bilgiye anında ulaşabilme imkanına sahibiz. Sağlık, eğitim, hizmet, diplomasi ve spor gibi bir çok alana hem kolaylık hem de yenilik getiren dijital teknolojilerin zirve yaptığı bir çağdayız. Silikon Vadisi ve mini Silikon Vadisi oluşumları tarafından geliştirilen inovatif yapılar, hayatımızı doldurmuş durumda. Peki hafta sonlarının en büyük eğlencelerinden birisi olan futbol, bu yenilikçi yapıdan nasıl etkilendi ?


Günümüzde iş dünyasındaki kurumlar daha karmaşık ve çeşitli hale gelmeye devam ettikçe veri de analitik yöntemler, kullanıcılar ve iş süreçleri üzerinde aynı oranda etkili oluyor. Yapay zekânın uygulanması, tedarik zincirinizin iyileştirilmesi veya müşteri verilerinin anlaşılması başarı açısından kilit rol oynarken, veri de birçok stratejik ve taktiksel kararın katalizörü konumunda yer alıyor. İşte bu durum futbolcu analizlerinde de birebir geçerli. Geçmiş yıllarda onlarca kaset izlenerek veya uzun yolculuklar ve detaylı bilgilerin ardından transfer edilen futbolcular, dijital çağda teknolojik analizler sonucu kulüplere transfer oluyorlar. Bu sistemler, oyuncuların detaylı analizini çıkarıyor ve ‘bigdata’ denilen büyük veri bankalarına gönderiliyor. Oyuncunun her antrenmanı ve maçına özel olarak bölge bölge tüm hareketlerinin 3D modeli çıkartılıyor. Böylelikle transfer yapılmadan önce oyuncunun her alandaki performansı analiz ediliyor ve hem oyuncu hem de kulüp için en doğru karar alınabiliyor.


Dijital çağın futbola etkileri tabii ki sadece oyuncu analizinde sınırlı değil. Sosyal medya ve bazı uygulamalar, maç hakkında birçok detaya ulaşmamızı sağlıyor. Maç özetleri, oyuncu verileri, takımların istatistikleri, fikstür, maç sonucu, gol krallığı, bütün haberler ve daha bir çok veri dijitalleşme sayesinde izleyicilere sunuluyor. Yani her iletişim aracının doğurduğu sonuç gibi bilginin dağıla hızı artıyor. Peki dijital süreç sahanın içinde direkt olarak etki ediyor mu ? 


Yukarıdaki sorunun cevabı son 3-4 yılda yaşanan gelişmeler ışığında netlik kazandı; evet, ediyor. Geçtiğimiz yıl İngiltere Premier Ligi’nde uygulanmaya başlanan gol çizgisi teknolojisi ile hakemin gol kararı konusunda zorlandığı pozisyonlar, çizgi teknolojisi ile %100 çözüme ulaşıyor. Geçtiğimiz yıl ülkemizde de uygulanmaya başlanan VAR sistemi çizgi teknolojisine benzemekle birlikte daha büyük bir etki yaratıyor. Hakemin; kartın rengi, ofsayt, gol ve penaltı konusunda kararsız kaldığı durumlarda saha dışında bulunan televizyonlardan pozisyon izleniyor ve karar veriliyor. Tabii hakemin vereceği karar ne olursa olsun iki taraftan birisi, itirazlarını -haksız da olsa- sürdürüyor. Ama biz yine de bardağın dolu tarafına bakalım. VAR teknolojisi sayesinde birçok önemli karar, daha doğru bir şekilde verilebiliyor.


Tabii kameralar, yayın sistemleri, yorumcuların kullandığı sunum materyalleri, televizyonlar ve interaktif stadyumlar, dijitalleşmenin futbola olan diğer armağanları. Son yapılan denemeler arasında yapay zeka teknolojisine sahip yorumcular da yer alıyor. Bu ‘makinelerin’ ekranda spor yorumlamasını görmek büyük bir sürpriz olmaz ancak bu durumun yakın zamanda -özellikle de Türkiye’de- görmemiz biraz zor. 


Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü fizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking, geçmiş yıllarda yapay zeka ile ilgili ”Yapay zeka; bizim için ya en iyisi ya da en kötüsü olacak.” açıklamasını yapmıştı. Yapay zekanın direk olarak etki etmediği ancak, yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı futbol endüstrisi adında işler şu ana kadar oldukça olumlu. Tabii 3. yüzyılda Çinli askerler arasında oynanan ardından da İngiltere’de popülerleşip bütün dünyaya yayılan futbolun, dijital çağda nasıl bir gelişim göstereceği tahmin edilemez gibi görünüyor. Umarız sonuçlar ruhu kaybettirmeyen ve rekabetçiliği arttıran düzeyde olur.
Yazan: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım