Kramponlupisagor -

Dünya’nın En Büyük Derbileri

Ertuğrul Gazi Demir
Ertuğrul Gazi Demir
 • 22.01.2019

Dünyanın En Büyük Derbileri

Günümüzde futbolu hayatın merkezine yerleştirmiş ve gün içindeki ruh hali bile alınan skorlara ya da takımın bulunduğu konuma göre değişiklik gösteren insanlar vardır.Bu durumu bir de desteklediği takımın derbi maçından aldığı netice ile değerlendiriniz.İşte şimdi sizlere yüz yılı aşan mücadeleleri, zümre çekişmelerini ve de hatta iki kıtayı birbirinden ayıran ezeli rekabetleri anlatacağız.

Boca Juniors-River Plate(SuperClasico)

River Plate 25 Mayıs 1901 tarihinde Buenos Aires’in La Boca mahallesinde kuruldu.Boca Juniors ise Boca’da kurulan River Plate takımının kendilerine ait olmadığını düşünen 3 Boca’lı genç tarafından 3 Nisan 1905 tarihinde kuruldu.Bu iki takım arasındaki rekabetin temeli ise River Plate’in zengin kesime hitap etmesi ve hatta onlara “Milyonerler” denmesine, Boca Juniors’un ise işçi kesimini temsil etmesine dayanır.

Arjantin’in bu iki köklü kulübü birbirilerinden aldıkları güçle her zaman başarılı sonuçlara imza atmış ve aralarında oynanan maçlar daima çok çekişmeli ve olaylı geçmiştir.Hatta öyle ki, bazı zamanlar mücadele öyle bir safhaya ulaşmıştır ki kanlı biten maçlar da yaşanmıştır.

Dünyanın en büyük derbisi olarak görülen Boca-River derbisi 2 Ağustos 1908 yılına dayanmaktadır ve bu ilk mücadeleyi Boca Juniors kazanmıştır.Arjantin sınırları içerisinde River Plate daha başarılıdır.Ligde 34 şampiyonluğu bulunan River Plate’i, 26 şampiyonlukla Boca izlemekte.Ancak uluslararası arenada Boca Juniors çok daha başarılıdır.Sarı-mavili takımın Copa Libartadores’te 6 şampiyonluğu, 2 Cupa Sudamericana, 3 tane de Dünya Kulüpler Şampiyonluğu bulunurken, kırmızı beyazlıların 4 Copa Libartadores, 1 Copa Sudamericana ve 1 Dünya Kulüpler şampiyonluğu bulunmaktadır.

Barcelona-Real Madrid (El Clâsico)

El Derbi Espagnol adıyla da bilinen ve Katalan takımı Barcelona ile Kral’ın takımı Real Madrid’i karşı karşıya getiren derbinin temelleri 1930’lu yıllarda Kral Franco’nun Barcelona başkanı Josep Sunyol’u öldürtmesiyle daha da keskin bir hal almıştır.Rekabetin içinde bolca siyasi mücadelelerin ve politik çarpışmaların yer alması, Katalan milliyetçileri ile İspanyol milliyetçileri arasındaki savaşın futbol sahasına sıçramasıdır.

17 Şubat 1929’da aralarında oynanan ilk maçı Real-Madrid 2-1 kazanmıştır.Yalnızca İspanya ile sınırlı kalmayan ve tüm dünyaya sıçrayan bu rekabette Real Madrid kazandığı maçlar ve aldığı kupalar ile Barcelona’nın önünde yer almaktadır.Real Madrid’in hali hazırda 33 lig şampiyonluğu, 13 Şampiyonlar Ligi ve Şampiyon Kulüpler Kupası ve 4 tane de FIFA Club World Cup şampiyonluğu bulunurken Barcelona’nın 25 lig şampiyonluğu, 5 şampiyonalar ligi ve Şampiyon Kulüpler kupası ve de 4 FIFA Club World Cup şampiyonluğu bulunmaktadır.

Günümüzde hala bağımsızlık  isteyen Katalanlar ile İspanya Milliyetçileri arasında politik olarak yaşanan gerilimin sahaya yansıması olan El Clâsico daha uzun yıllar boyunca tüm dünya tarafından merakla izlenmeye devam edecektir.

Fenerbahçe-Galatasaray (Kıtalararası Derbi)

Asya ile Avupanın, lacivert ile kırmızının rekabete dönüşmüş hali Fenerbahçe-Galatasaray derbisi yalnızca Türkiye’de değil tüm Türk dünyası ve Arap ülkelerinde de dikkatle takip edilen ve alınan neticeler ile değil yaşanan olaylarla dünya gündemine oturan bir derbi mücadelesidir.Temelleri 17 Ocak 1909’a dayanan ve bugüne kadar ki en farklı skoru Galatasaray’ın 0-7 galibiyeti (12 Şubat 1911) ile sonuçlanan derbinin en çok kazanan ve en çok gol atan tarafı Fenerbahçe’dir.

Aralarında oynanan 389 maçın 147’sini Fenerbahçe, 122’sini ise Galatasaray galip tamamlamıştır.120 maç ise berabere tamamlanmıştır.Ezeli rekabette Galatasaray hem ulusal hem de uluslararası arenada daha başarılı sonuçlar almıştır.Ligde 21 şampiyonluk, kupada 17 şampiyonluk ve 15 kez de Türkiye Süper Kupasını kazanan sarı kırmızılılar bunların yanına 1 UEFA kupası ve 1 de UEFA Süper Kupası eklemiştir.Fenerbahçe’nin ise 19 Lig şampiyonluğu, 6 Türkiye Kupası, 9 da Türkiye Süper kupası şampiyonlukları bulunmaktadır.

Aralarındaki asıl rekabetin ise Fransızca temelli Galatasaray Lisesi etkisi ve yönetimindeki Galatasaray’ın belirli bir zümre tarafından yönetilmesine karşı, 1970’lerden itibaren başlayan ve Anadolu’nun hemen hemen her bölgesinden taraftar desteği bulan Fenerbahçe arasındaki mücadele belirlemiştir.Bakalım gelecek yıllarda bizleri daha başka nasıl sonuçlar beklemektedir.

B.Dortmund-Scahlke 04 (Ruhr Derbisi)

Gelsenkirchen’de 1904 yılında kurulan ve büyük başarılarını 1930-40’lı yıllarda yaşasa da üye bakımından Almanya’nın 2. Dünyanın ise 3. en büyük kulübü olan Schalke 04 ile 1909 yılında Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinde kurulan ve 1950’li yıllardan itibaren başarıları kovalayan B.Dortmund arasında yaşanan rekabetin adıdır Ruhr derbisi.

Maden ocaklarında çalışan isçilerin büyük desteği ve onların varlığı ile kendilerine madenciler diye hitap edilen Schalke en son lig şampiyonluğunu 1958 yılında kazansa da(Toplam 7 şampiyonluk)1997 yılında UEFA kupasını kazanmıştır.

B.Dortmund ise bu rekabette daha başarılı olan taraftır.Ligde 8 şampiyonluk, 1 Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Kupa Galipleri Kupası, 1 Dünya Kulüpler Şampiyonluğu ve 1 UEFA Süper Kupa şampiyonluğu elde etmişlerdir.

Madenciler ile Arılar’ın , mavi-beyaz ile sarı-siyahın rekabetinde bakalım bizleri Nehir derbisinde(Ruhr) daha neler beklemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Maraşın gülü dedi ki:

  Güzel bir derleme olmuş, emeğinize sağlık.

 2. Zek dedi ki:

  Çok iyi.

 3. Enes Koçtan dedi ki:

  Güzel yazı keyifle okudum lakin Galatasaray’a sonda ki fransız göndermesi olmamış.

 4. Emre Çakmak dedi ki:

  Hem bilgilendirici hem de can sıkmadan kendini okutan, çok güzel bir yazı olmuş. Başka yazılarınızı da heyecanla bekliyoruz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım