Kramponlupisagor -

Avcı’nın kurtuluşu 3’lü savunma ve Gökhan İnler olabilirdi

Samet Çayır
Samet Çayır
  • 15.04.2019

Geçen sezon bir Süper Lig maçı öncesi yayıncı kuruluşa verdiği röportajda, “Bizim B planımız, baskı yediğimizde Epureanu üzerinden uzun top opsiyonunu kullanmak” cümlesini kurmuştu Abdullah Avcı. O dönem pivot santrfor olarak Adebayor’u kullandıkları için, bu plan baskı yedikleri maçlarda takır takır işliyordu. Fakat bu sezonun ikinci yarısında, Robinho da gelince başka bir oyuna evrildiler. Bu süreçte çok baskı yedikleri, oyun kurmakta zorlandıkları pek maç olmadığı için, Abdullah hoca da B planına çok fazla ihtiyaç duymadı. Ta ki Beşiktaş maçına kadar…

Beşiktaş’ın ikinci yarıdaki yoğun baskısından çıkması için bir şeyler yapması, yeni bir fikir üretmesi gerekiyordu Abdullah Avcı’nın. B planının oyun kurucusu Epureanu olmadığı için, o bölgeden uzun atarak oyun kurulması pek de sağlıklı olmayacaktı. Çünkü hem Attamah-Mahmut bunu Epureanu kadar kaliteli yapabilecek oyuncular değiller, hem de uzun top atıldığında onu indirebilecek bir pivot yoktu.

PEP’İN YAPTIĞINI TAKLİT EDEBİLİRDİ
İşte bu esnada, Dorukhan-Atiba baskısı altında ezilen İrfan Can’ı çıkarıp Arda’yı almak yerine; reaksiyon verip tıpkı Pep Guardiola’nın Barcelona’yı çalıştırırken, Real Madrid’in korkunç ön alan presine karşı uyguladığı; geçen sezon da City ile, Liverpool’u 5-0 mağlup ettiği maçta yine presi kırmak için uyguladığı 3 stoperli kurguya dönebilirdi Avcı. Yedek kulübesinde ayağı çok iyi olan bir stoper elbette yoktu; fakat Gökhan İnler gibi bir uzun pas uzmanını oyuna alıp, Attamah-Mahmut ikilisinin arasına sokmak İnönü’de bir kriz çözme yöntemi olabilirdi. Bu şekilde hem kısa pasla çıkabilme ihtimalini arttırabilir, hem de uzun pasla oyun kurma şansını yükseltebilirdi. Tabii uzun pas opsiyonu için Gökhan İnler’le birlikte ya Demba Ba ya da Adebayor’un aynı anda sahada olması gerekiyordu. Bazen orta sahadan eksilmek, geride çoğalmak bir kurtuluştur. Bu maçta da Abdullah Avcı’nın muhtemel kurtuluşu bu plan olabilirdi; fakat bu esnekliği gösteremediği için en azından maçın ikinci yarısında sınıfta kaldı. 

Bundan sonra kalan 6 haftada Başakşehir’in rakipleri, Beşiktaş’ın ikinci yarıdaki örnek oyun planını Abdullah Avcı’nın karşısında kopyalamaya çalışırlar mı? Kopyalarlarsa, Avcı’nın reaksiyonu nasıl olur? İşte bu soruların yanıtları, ligin şampiyonunu belirleyecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Ankara Web Tasarım